Van ve Batman’da iki belediyeye kayyum atandı

Van’ın Başkale ile Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü Belediyesi’ne kayyum atandı

Fotoğraf: AA

Van'da hakkında yürütülen “terör soruşturması” kapsamında gözaltına alınan HDP'li Başkale Belediye Başkanı Erkan Acar görevinden uzaklaştırıldı, yerine "belediye başkan vekili" olarak Başkale Kaymakamı Asım Solak kayyum olarak atandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Acar'ın hakkında terör suçları kapsamında Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 2019/6714 sayılı soruşturma ve bu soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olması ve gözaltı sürecinin devam etmesi göz önünde bulundurularak, Anayasa'nın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığı'nın 6 Aralık tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, Belediye Kanunu'nun 45/2 ve 46'ncı maddeleri gereği Başkale Kaymakamı Asım Solak'ın "belediye başkan vekili" olarak görevlendirildiği kaydedildi.

İkinci kayyum haberi de Batman’dan geldi. Beşiri ilçesine bağlı HDP’li İkiköprü Belediyesi’ne de kayyum atandı.

Batman Valilği’nden yapılan açıklamada, İkiköprü Belde Belediye Başkanı Osman Karabulut hakkındaki "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesin'in 2015/294 esas sayılı dava dosyasının derdest olduğunun anlaşıldığı bildirildi.

Karabulut'un, devam eden adli işlem süreci göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığı'nın 6 Aralık 2019 tarihli onayıyla geçici tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı belirtilen açıklamada, Belediye Kanunu'nun 45. ve 46. maddeleri uyarınca Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı'nın İkiköprü Belde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği kaydedildi.

26 HDP’li belediyeye kayyum atandı 

31 Mart seçimlerinin ardından ilk olarak 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri'ne kayyum atandı.

Daha sonra ise yapılan kayyum atamaları ve tarihleri şöyle:

17 Eylül, Diyarbakır’ın Kulp,

18 Eylül Erzurum’un Karayazı,

18 Ekim, Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin,

22 Ekim, Diyarbakır’ın Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’ın Erciş,

29 Ekim, Şırnak’ın Cizre,

2 Kasım, Van’ın Saray,

4 Kasım, Mardin’in Kızıltepe,

9 Kasım, Van’ın İpekyolu.

13 Kasım, Diyarbakır’ın Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ve Tunceli’nin Akpazar Belde Belediyesi. 

7 Aralık, Van’ın Başkale ve Batman’ın İkiköprü Belediyesi

Son kayyum atamaları ile beraber HDP’nin üçü büyükşehir olmak üzere toplam 26 belediyesine kayyum atanmış oldu.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU