Kültür ve sanatta haftanın en çok konuşulanları

Geçtiğimiz haftanın ses getiren kültür sanat olaylarını sizler için derledik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fazıl Say konserine katılmasından "Müzede Selfie Günü"ne o başlıklar

Kültür sanatta haftanın öne çıkan gelişmeleri

1. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fazıl Say konserine katılması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Ocak Cuma akşamı Fazıl Say’ın “Truva Sonatı” konserine katıldı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’daki konserde Cumhurbaşkanı’na, eşi Emine Erdoğan, ABD’li senatör Lindsey Graham ve siyaset dünyasının pek çok ismi eşlik etti. Erdoğan ve Say birbirlerine karşılıklı hediyeler verdi.

Erdoğan’ın Say’ı Külliye’ye davet ederek konser vermesini istemesi haftanın en çok konuşulan haberlerinden oldu. 

Fazıl Say geçtiğimiz hafta ayrıca, 13 yıl aradan sonra Konya’ya giderek konser verdi. 17 Ocak günü Selçuklu Kongre Merkezi Anadolu Oditoryumu'nda düzenlenen konserde 2 bin kişilik salonda yer kalmadı. Say, yeni besteleri Truva Sonatı ve İzmir Süiti´ni de çaldığı konserde dakikalarca ayakta alkışlandı.
 


 
2. “Müzede Selfie Günü”ne yoğun ilgi

Müzelere olan ilgiyi artırmak, kültür hazinelerini korumak ve kültürel mirası yaymak amacıyla “Müzede Selfie Günü” düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ün üzerinde müze ve örenyerinde düzenlenen etkinliğe ilgi yoğundu.

 

3. Don Kişot operası prömiyeri

İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lerin başında kaleme aldığı Don Kişot adlı eserden uyarlanan operanın prömiyeri, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Don Kişot operası, Türkiye’de ilk kez sahneleniyor. 

 

4. Kral TV kapanıyor

Türkiye’nin ilk video müzik kanalı olan Kral Tv kapanıyor. Geçmişte Türkiye’de ses getiren pek çok ödül törenine de imza atan kanalın, 1 Şubat itibariyle yayın hayatına dijitalden devam edeceği duyuruldu.

 

5. Netflix, Türkiye’de zam yapmıyor

Abonelik ücretlerine yüzde 13 ile 18 arasında zam yapmayı planlayan Amerikan dijital sinema ve dizi platfomu, Türkiye’deki abonelerinin bu fiyat artışından etkilenmeyeceğini belirtti.

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU