Yedikleri gıdadan bir gramı bir milyon insanı öldürecek zehiri alan çift yoğun bakımda

Yedikleri gıdadan kaptıkları sanılan ve son derece nadir görülen"clostridium botulinum" bakterisi nedeniyle zehirlenen çift yoğun bakımda. Çok tehlikeli denilen zehirin bir gramının 1 milyon insanı öldürebileceği öne sürüldü

Ramazan ve Zuhriye Yıldız çifti yaşam mücadelesi veriyor / Fotoğraf: AA

Zonguldak Çaycuma İlçesi’ne bağlı Kayıkçılar Köyü’nde yaşayan 54 yaşındaki Ramazan Yıldız ve 53 yaşındaki eşi Zuhriye Yıldız, dünyada çok nadir görülen bir zehirlenmeden dolayı yaşam mücadelesi veriyor.

İddialara göre konserveden turşu ve pekmez yiyen çiftten önce Ramazan Yıldız rahatsızlandı.

Yakınları tarafından Çaycuma Devlet Hastanesi’ne ardından özel bir hastanenin yoğun bakım servisine kaldırılan Yıldız’ın tedavisi sürerken bu sefer de eşi Zuhriye Yıldız rahatsızlandı.

 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne kaldırılan Zühriye Yıldız’a yapılan testlerde basınç ve sıcaklığa dayanıklı mikroorganizma "clostridium botulinum" bakterisine rastlandı.

Çift, yedikleri gıdadan zehirlendiklerinin belirlenmesi üzerine bu hastanenin yoğun bakım servisine yatırıldı.

Yıldız çiftinin bilinçlerinin açık olduğu ancak sinir sistemlerine zarar veren bakteri nedeniyle hareket edemedikleri ve hayati tehlikelerinin sürdüğü öğrenildi.

doktor.jpg
Doktor Özcan Pişkin / Fotoğraf: AA


Konserve ürünlerinde rastlanan çok tehlikeli bir zehir

Zonguldak BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekim Yardımcısı Özcan Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tür zehirlenmelerin nadir görüldüğünü söyledi.

Zehirlenme vakalarının konserve, fırında alüminyum folyoda pişirilen patates, ev yapımı salça ve süt ürünleriyle bulaşabileceğine dikkati çeken Pişkin, şöyle konuştu:

Yaptığımız görüşmeler, tetkikler neticesinde clostridium botulinum bakterisinin sebep olduğu botulinum toksini tanısını koyduk. Bu toksin oldukça nadir görülen yeryüzündeki en zehirli toksinlerden biri. Çok tehlikeli bir zehir.

Bir gramı uygun verildiği takdirde 1 milyon insanı öldürecek kadar güçlü bir zehir. İlk 24 saatte müdahale edilmesi gerekiyor. Şu an karı koca yoğun bakımda tedavileri devam ediyor.


Şüpheliler konserve ve deve sucuğu!

Pişkin, çiftin en son ne yediğini bilmediklerini ve yakınlarının söylemlerinden yola çıktıklarına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

Botulinum toksini nadir görülüyor ama yapılan çalışmalarda uygun koşullarda iyi pişirilmemiş konservelerden bulaşıyor.

Yine yapılan çalışmalarda alüminyum folyoda fırında pişirilmiş patateste, ev yapımı salçada, süt ürünleriyle bulaşabildiği biliniyor.

Ülkemizde en çok uygun ısıda ve uygun pişirilmemiş ev yapımı konservelerden bulaştığını biliyoruz.

Hastamızın ne yediğini bilmiyoruz. Hasta yakınları net bir şey ifade etmiyorlar. Evde konserveleri varmış ama emin değiliz. Bir de hasta yakınları deve sucuğu yediğini ifade ettiler. Tarım İl Müdürlüğü konu hakkında çalışmalarını sürdürüyor.


"Kapağı şişen ve paslı konservelere dikkat"

Kapağı şişen veya paslı olan kutu ve kavanozdaki konservelerin kesinlikle tüketilmemesi konusunda uyaran Pişkin, "Ayrıca renk değişimine uğramış kokusu değişmiş ürünlerin de tüketilmemesi ve bütün gıdaların uygun ısıda pişirildikten sonra tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Daha önce bu tip zehirlenme vakaları literatür çalışmasında var. Yine toplu yenen yemeklerden sonra Trabzon'da 24 vakalık bir seri var" ifadelerini kullandı.

Son olarak Konserve ile pekmez yemişler

Bu arada Ramazan Yıldız'ın ağabeyi Osman Yıldız da geçen hafta hastaneye kaldırdıkları kardeşi ve eşinin ne yediklerini bilmediklerini belirterek şunları söyledi:

Ne yediklerine dair hiçbir fikrimiz yok. Bize söyledikleri sadece konserve kavanozundaki turşuyu açmışlar, bir de pekmez yemişler. Bizim kendimizin yaptığı doğal pekmezden yemişler.


AA

DAHA FAZLA HABER OKU