Dünya Erkekler Günü 2019: Nedir ve nasıl kutlanır?

Dünya genelinde kutlanan gün, erkeklerin ruh sağlığı sorunları ve erkek intiharı gibi konularda farkındalık yaratıyor

Dünya Erkekler Günü her yıl 19 Kasım'da 80'den fazla ülkede kutlanıyor (Pixabay)

Dünya Erkekler Günü, her yıl olumlu değişiklik yaratan erkeklere spot ışığını çevirmek ve erkeklerin küresel ölçekte karşılaştığı sorunlar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla dünya genelinde kutlanıyor.

Calm (Huzur) adlı hayır kuruluşuna göre, 45 yaş altı erkeklerin en büyük katili intiharken, erkeklerin ruh sağlığının ve erkek intiharlarının açıkça konuşulmasını teşvik etmek zaruri bir konu.

Peki Dünya Erkekler Günü ne zaman başladı, neyi kutluyor ve bu yılki teması ne? 

İşte bilmeniz gereken her şey:

Ne zaman kutlanır?

Dünya Erkekler Günü her yıl 19 Kasım'da kutlanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tarih, 1999'da Dünya Erkekler Günü'nü yeniden başlatan Trinidad ve Tobago'lu doktor Jerome Teelucksingh'in babasının doğum gününe denk geliyor.

Dünya genelinde 20 yıldan uzun süredir kutlanan bir gün olsa da, böyle bir günün var olduğunu bilmeyen birçok insan var, kimisi de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne karşı çıkıyor.

Her yıl Dünya Kadınlar Günü'nde komedyen Richard Herring, Dünya Erkekler Günü'ne karşı çıkanları günün varlığı hakkında eğitmeyi kendine görev ediniyor.

Bir kullanıcı bu sene Twitter'da “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanıyor. Neden bir tarihte de Dünya Erkekler Günü kutlanmıyor? Bu, feminizmin tüm dünyada hüküm sürdüğünü kanıtlıyor” diye yazmıştı.

Herring'in buna yanıtı “Hey, ben de senin kadar sinirliydim, ama bir erkek günü ayarlanabilir mi diye Google'ladıktan sonra birinin bunu zaten yaptığını keşfettim, 19 Kasım'daymış. İyi haber, değil mi? ” olmuştu.

 

 

2018'de Herring, komik tweetlerinin çektiği ilgiyi kullanarak aile içi şiddet yardım kuruluşu Refuge (Sığınak) için 150 bin sterlin'den fazla (yaklaşık 1 milyon TL) para toplamayı başardı.

Dünya Erkekler Günü neyi kutlar?

Dünya Erkekler Günü'nün amacı olumlu erkek rol modellerini kutlamak ve erkeklerin karşılaştığı sorunlarla ilgili farkındalığı arttırmak.

Bunlar arasında ruh sağlığı, toksik erkeklik ve erkek intiharlarının yaygınlığı gibi konular da mevcut.

Duygusal destek odaklı hayır kuruluşu Samaritans'a göre Birleşik Krallık'ta (BK) kendi hayatına son veren erkek sayısı kadınların üç katı.

Bu yıl, BK'deki erkek intiharlarının 30 yılı aşkın sürenin en düşük oranlarına düştüğü ortaya çıktı.

 

 

Dünya Erkekler Günü, erkeklerin akıl sağlığı, intiharı önleme, prostat kanseri ve testis kanserine ilişkin konuşmalarını teşvik etmek amacıyla sakallarını uzatmasını içeren Movember ile aynı zamana denk geliyor.

Dr. Teelucksingh “Dünya Erkekler Günü'nde gördüklerimiz küresel bir sevgi devriminin parçası.

Dünya Erkekler Günü, her yıl hayatın her kesiminden gelen, hayatları ve yaralı kalpleri iyileştirmek, toplumsal sorunlara çözüm bulmak, sıkıntıya düşmüş zihinleri onarmak, toplum dışı edilmiş bireyleri ve işlevsiz hale düşmüş insanları iyileştirmek gibi çabalara sahip kişilerce düzenleniyor.

Dünya Erkekler Günü, toplumdaki olumlu rol modellerini teşvik etmek ve sağlıklı bireyler geliştirmek için tasarlandı" diye konuştu.

Bu yılın teması nedir?

2019 Dünya Erkekler Günü teması: "Erkekler ve Erkek Çocuklar için Bir Fark Yaratmak".

Internationalmensday.co.uk koordinatörü Warwick Marsh, bu yıl seçilen temanın ardındaki ilham kaynağını şöyle açıkladı:

“Erkeklere ve erkek çocuklara değer verme ihtiyacını teşvik etmek ve erkeklerin ve erkek çocukların sağlığı ve refahına dair pratik iyileştirmeler yapılması için insanlara yardımcı olmak istiyoruz.

Dünya Erkekler Günü, erkeklere davranışlarıyla örnek olmalarını teşvik ediyor. Erkek çocukların olumlu erkek rol modellere ihtiyacı var. Toplumumuzun tamamının da olumlu erkek rol modellerine ihtiyacı var. Herkese gelişme fırsatı sağlayabilecek adil ve güvenli bir toplum yaratmanın en iyi yolu budur".

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU