'SGK bir devletin Robin Hood’udur, ne kadar açık verirse o kadar iyi'

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, Avrupa’daki sosyal güvenlik kurumlarının GSMH’nin yüzde 16’sı oranında açık verdiğini, bu oranın Türkiye’de yüzde 1 olduğunu söyledi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan’ın seçim kaybetse dahi Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme çıkarmayacağını vurgulaması hem EYT’lileri hem de Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) tekrar siyasetin gündemine getirdi.

AK Parti’nin geçtiğimiz "Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde" büyükşehirleri kaybetmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilen EYT’lilerin istediği düzenlemenin çıkması halinde, SGKnın büyük bir darboğaza gireceği iddia ediliyor.

"SGK, eski SSK'dan daha kötü durumda"

Karar gazetesi yazarı ekonomist İbrahim Kahveci’ye göre, EYT çıkmasa dahi SGK’yı iyi bir son beklemiyor.

SGK açığının AK Parti döneminde reel olarak 3 kat daha fazla arttığını yazan Kahveci, iddiasını bir adım öteye taşıyarak “Bugünün SGK’sı eskinin SSK’sından daha batık bir durumda” dedi.

Kahveci şunları yazdı:

Ayrıca sağlık için ise 82,2 milyar lira harcadı. Merkezi bütçeden bir para aktarımı olmasa bugün sağlık gideri hariç emeklilere aylık kalan para 9,5 milyar lira ediyor. Bu da 1 emekliye ortalama 730 lira demek oluyor.

Bu sistemin gitmeyeceğini, gelecek yıllarda emeklilere reel bir maaş ödeme imkanımızın EYT çıkmazsa dahi kalmayacağını aslında herkes biliyor.  Ama kimse gerçeği kabullenip çözüm yolu da aramıyor.

Bugün (2018) nüfusun yüzde 67,84’ü olan 55 milyon 633 bin kişi 15-64 yaş aralığında, yani çalışma yaşında. Bu nüfusa iş sağlamazsak nasıl emeklilik istemeyin diyebiliriz?

İskandinav ülkelerindeki SGK açığı GSMH'nin yüzde 19'u

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel ise SGK’nın açık vermesinin göründüğü kadar kötü olmadığı görüşünde.

Geçtiğimiz yıl SGK’nın 20 milyar TL’den fazla açık verdiğini bunun da gayri safi milli hasılanın yüzde 1’ine tekabül ettiğini söyleyen Tezel, “Bu oran ‘Battı’ denilen İskandinav ülkelerinde yüzde 19, Avrupa ortalamasında ise yüzde 16” ifadelerini kullandı.
 

Ali tezel ht.jpg
Ali Tezel / Fotoğraf: Habertürk


SGK'nın açık vermemesi için 2 yol var

“SGK ne kadar fazla açık verirse emekli maaşları yüksek olur, ne kadar az açık verirse şimdiki gibi düşük olur. SGK açık verirse insanlar refaha kavuşur, daha çok doğalgaz kullanır, evlerine daha çok gıda götürür” diyen Tezel, “Eğer SGK’nın açık vermemesi isteniyorsa bunun iki yolu var. Ya işverenden daha çok prim alırsın ya da emekliye çok düşük maaş verirsin. Hükümet işverenden daha çok prim almayı değil emekliye daha az para vermeyi tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Zenginden alıp fakire verecek tek kurum SGK

1000 TL emekli maaşı alan 500 bine yakın insan olduğunu söyleyen Tezel, “SGK açık vermeli. SGK’nın açık vermesi, vergilerden oluşan genel bütçeden SGK’ya pay aktarıldığı anlamına gelir. Sosyal güvenlik kurumları, devletlerin Robin Hood’ları gibidir. Zenginden alıp fakire verme görevini yapacak tek kurum sosyal güvenlik kurumlarıdır" ifadelerini kullandı.

"EYT öyle ya da böyle çıkacak"

Tezel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aksine EYT’nin kesinlikle çıkacağına inanıyor. Erdoğan’ın daha önce bedelli askerlik, vergi ve prim aflarının da “kesinlikle” çıkmayacağını vurguladığını hatırlatan Tezel, “EYT de öyle ya da böyle çıkacak” iddiasında bulundu.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU