MSB’den 10 Kasım için ‘Anıtkabir’li video

Milli Savunma Bakanlığı, ölümünün 81. yılında Atatürk’ü bir video ile andı. Anıtkabir’in tanıtıldığı video Atatürk’ün "Türk, esaret kabul etmeyen bir millettir. Türk milleti esir olmamıştır" sözü ile son buldu

Fotoğraf: AA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 81. yılı dolayısıyla bir video hazırladı. Bakanlığın sitesinden ve Twitter hesabından paylaşılan videoda Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir tanıtıldı.

Anıtkabir'i her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği belirtilen videoda, ziyaretçilerin kullandığı ve resmi törenlerin başlangıç noktası olan Aslanlı Yol'un görüntülerine yer verilerek, şu bilgiler paylaşıldı:

262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol'un başında Atatürk'ün ardından Türk ulusunun yaşadığı derin acıyı simgeleyen 3 kadın ve 3 erkek heykeli yer almaktadır. Yolun iki yanında Atatürk'ün Türk ve Anadolu tarihine verdiği öneme atıfla, Anadolu'da büyük bir devlet kurmuş olan Hititlerin aslan üslubuna uygun olarak oturmuş halde 24 aslan heykeli bulunmaktadır. Türk mitolojisinde güç ve kudreti temsil eden aslanlar, duruşları itibarıyla sakindirler. Bu Türk milletinin vatanına, bayrağına ve bağımsızlığına dokunulmadığı sürece barıştan yana olduğunu göstermektedir.

Ardıçlar ziyarete hazırlıyor

Aslanlı yolun yaklaşık 5'er santimetre aralıklı ve asimetrik döşenmiş taşlardan oluştuğu aktarılan videoda, "Yolun her iki yanında Virginia cinsi ardıçlar yer almaktadır. Dört mevsim yapraklarını dökmeyen Virginia ardıçlarının dikilmesinin nedeni ise ziyaretçileri şehrin görüntüsünden uzaklaştırarak Atatürk'ü ziyaret etmeye hazırlamaktır" denildi.

‘Daima kalbimizdesin’ başlığı ve 10 Kasım etiketi ile paylaşılan video, Atatürk’ün "Türk, esaret kabul etmeyen bir millettir. Türk milleti esir olmamıştır" sözüyle son buldu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU