KHK ile ihraç edilip 16 ay hapis yatan eski polis memuru askerlik yaparken şehit düştü

Ağrı’da şehit düşen er Burak Zekeriya Altınok’un polis olarak görev yaparken 2017’de KHK ile ihraç edilip, 16 ay hapis yattığı öğrenildi. Savunma Bakanı Akar, şehitlik haberinin ardından başsağlığı mesajı yayınladı

Fotoğraf: AA

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde PKK’lılar tarafından önceki gün askeri araca roketatar ile düzenlediği saldırıda beş asker yaralandı.

Saldırıda ağır yaralanan 32 yaşındaki er Burak Zekeriya Altınok, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ölümünün ardından ise bir dram ortaya çıktı.

İki çocuk babası Altınok’un polis olarak görev yaparken polis olarak görev yaparken 701 sayılı KHK ile 2017 yılında mesleğinden ihraç edildiği ve devamında “terör örgütü olmak” suçlamasıyla 16 ay cezaevinde tutuklu olarak yargılandığı ortaya çıktı.

Altunok’un cenazesi Kartal Askeri Şehitliği'nde defnedildi.

zekariyayenii.jpg
Zekariya Altınok / Fotoğraf: Twitter

 

16 ay hapis yattı

Kayseri Barosu bağlı olarak çalışan avukatı Ahmet Demirci sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şehitlik ile Altınok’un dünyadaki bütün suçlamalardan beraat etmiş olduğunu iddia etti.

Size en mutlu sonu bildiriyorum. Müvekkilim Burak Zekeriya Altunok bu dosyadan sonra vatani görevi için gittiği Peygamber Ocağında dünyadaki bütün suçlamalardan beraat etmiş ve şehit olmuştur. Allah rahmet eylesin.

Altınok'un hukuki süreciyle ilgili görüşünü almak için Independent Türkçe'nin ulaştığı Avukat Demirci, şehidin ailesiyle birlikte olduklarını ve konuyla ilgili olarak yeni bir açıklama daha yapmayacaklarını söyledi.

zekariya.jpg
Altınok, iki çocuk babasıydı / Fotoğraf: Kişisel Facebook sayfasından

 

Akar’dan başsağlığı mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Burak Zekeriya Altunok’un vefatı üzerine "Sizi toprağa değil, yüreğimize gömdük… Vatan size minnettardır” başlığı ile yayımlanan yazılı başsağlığı mesajında şöyle denildi:

20 Ekim 2019 tarihinde Ağrı ili Doğubeyazıt ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan ve derhal hastaneye sevk edilen bir kahraman silah arkadaşımız, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 22 Ekim 2019 tarihinde şehit olmuştur. Kahraman şehidimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim. Hulusi AKAR, Bakan.

KHK'lılardan tepki

Altunok’un şehit düşmesinin ardından sosyal medyadan bazı KHK’lılar tepki mesajları paylaştı. 689 sayılı KHK ile TSK’dan ihraç edilen ancak dosyası hakkında takipsizlik kararı verilen Levent Mazılıgüney, Independent Türkçe’ye şunları söyledi:

Bu insanlar terörist ise neden askere alınıp, eline silah veriliyor. Ona sağlığında selam vermeyenler şimdi tabutunun arkasında duracak. Kendisi parasızlıktan bedelliye gidemediğinden uzun dönem askere gitmiş. İşe girdiğimiz zaman işin iptali için dava açanlar bu şehidimizin şehadetinin de sayılmaması için de dava açacaklar mı?

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU