İsrail, Gazze Şeridi'nin merkezindeki kampları bombalıyor

İsrail güçlerinin gece boyunca Gazze Şeridi'nin merkezindeki bölgelere saldırılarına devam etti

İsrail'in düzenlediği hava saldırıları sonrası Gazze Şeridi’nden dumanlar yükseliyor / Fotoğraf: AFP

Sağlık görevlileri, İsrail güçlerinin gece boyunca Gazze Şeridi'nin merkezindeki bölgeleri bombaladığını, üç kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını duyurdu. Bölge sakinleri, tankların Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine girmeye devam ettiğini bildirdi.

İsrail savaş uçaklarının Nuseyrat Mülteci Kampı’ndaki bir evi bombalaması sonucu iki kişinin öldüğünü ve 12 kişinin yaralandığını belirten sağlık yetkilileri, tankların el-Meğazi ve el-Bureyc mülteci kamplarını bombalaması sonucu da çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi.

Nuseyrat, el-Meğazi ve el-Bureyc, Gazze'nin sekiz eski mülteci kampından üçüdür.

Sağlık görevlileri, Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki yoğun nüfuslu bir şehir olan Deyr el-Balah'ta İsrail'in bugün (perşembe) düzenlediği hava saldırısında bir Filistinlinin öldüğünü ve birkaçının da yaralandığını duyurdu.

İsrail ordusu dün yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin Gazze Şeridi genelinde operasyonlara devam ettiğini, ‘istihbarata dayalı’ olarak tanımladığı faaliyetlerde militanları ve askeri altyapıyı hedef aldığını söyledi.

Gazze Şeridi'ndeki savaşın üzerinden sekiz aydan fazla bir süre geçerken İsrail güçleri operasyonlarını henüz tam olarak giremedikleri son iki bölgeye odaklamış durumda: Gazze Şeridi'nin güney ucundaki Refah ve Gazze Şeridi’nin merkezindeki Deyr el-Balah çevresi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Operasyonlar geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana bir milyondan fazla insanı Refah'tan kaçmak zorunda bıraktı. Bu insanların büyük çoğunluğu, savaşın başlarında Gazze Şeridi'nin diğer bölgelerinden Refah’a gelmişti.

Mısır sınırı yakınlarındaki Refah'ta, şehrin batı ve orta kesimlerinde konuşlanan İsrail tankları operasyonlarını yoğunlaştırarak, kıyıdan uzak bölgelerde yaşayan aileleri kuzeye doğru göçe zorladı. Şarku’l Avsat’a konuşan bazı bölge sakinleri, saldırıların son iki günde hızlandığını söyledi.

Refah'ın eş-Şabura mahallesinde yaşayan ve tanklar şehrin merkezine girmeden bir haftadan uzun bir süre önce evini terk eden Ebu Vesim, “Refah'ın pek çok bölgesinde tanklar konuşlanmış durumda. Sahil yakınlarında yaşayan insanlar bile bombardıman korkusuyla evlerini terk edip Han Yunus'a ve merkez bölgeye kaçtı” ifadelerini kullandı.

Refah, İsrail güçlerinin kara harekâtına başladığı 7 Mayıs'a kadar Gazze Şeridi'ndeki 2,3 milyon insanın yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyordu. Şu anda kentte 100 binden az kişinin kaldığı düşünülüyor.

Diğer yandan ABD tarafından desteklenen uluslararası arabulucuların, İsrail ve Hamas'ı ateşkese ikna etme çabaları durma emaresi göstermiyor.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ve İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, savaşçılarının İsrail güçlerine tanksavar roketleri ve havan toplarıyla saldırdığını ve bazı bölgelerde İsrail ordu birliklerine karşı önceden yerleştirilmiş el yapımı patlayıcıları patlattığını duyurdu.

İsrail bugün, geçen aylarda Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinde tutukladığı 33 Filistinliyi serbest bıraktı. Serbest bırakılan mahkûmlar, İsrail hapishanelerinde işkence ve kötü muamele gördüklerinden şikâyet etmelerinin ardından Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Deyr el-Balah'ta bulunan Aksa Hastanesi'ne nakledildiler.

İsrail, Filistinli tutuklulara kötü muamele yaptığını reddediyor. Filistinli ve uluslararası insan hakları grupları, tutuklulara kötü muamele edildiğini söyleyerek, İsrail'i defalarca bu kişilerin nerede olduklarını ve durumları hakkında bilgi vermeye çağırdı.

İsrail’in Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonları, Hamas'ın 7 Ekim 2023'te İsrail'in güneyindeki kasabalara sürpriz bir saldırı düzenleyerek yaklaşık bin 200 kişiyi öldürmesi ve 250'den fazla kişiyi esir almasının ardından başladı.

Savaş, Gazze'nin birçok bölgesinin yıkılmasına, Gazze Şeridi’ndeki Sağlık Bakanlığı'na göre 37 bin 400'den fazla insanın hayatını kaybetmesine ve Gazze Şeridi nüfusunun neredeyse tamamının yerinden edilmesine yol açtı.

Kasım 2023'teki bir haftalık ateşkesten bu yana, Hamas'ın savaşın sona ermesi ve İsrail'in Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi konusunda ısrar etmesi nedeniyle ateşkes anlaşmasına varmak için tekrarlanan girişimler başarısız oldu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu sadece geçici ateşkesleri kabul edeceğini ve Hamas ortadan kaldırılana ve esirler serbest bırakılana kadar savaşı durdurmayacağını söylüyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU