Trump dozu yükseltti: "Pekin ve Moskova'yı bombalarım"

"Bağışçıları şaşkına çevirdi"

77 yaşındaki Trump, kasımdaki seçimlerde Biden'a karşı yarışacak (Reuters)

Amerikan gazetesi Washington Post (WP), eski ABD Başkanı Donald Trump'ın "Moskova ve Pekin'i bombalayacağını" söylediğini öne sürdü.

Gazeteye konuşan ve kimliklerinin açıklanmamasını isteyen kaynaklar, Trump'ın seçim kampanyası için düzenlediği bağış etkinliklerinde söylemlerini gittikçe radikalleştirdiğini belirtti.

Haberde, Trump'ın bu ay katıldığı bir bağış etkinliğinde Rusya, Ukrayna'ya savaş açtığında kendisi görevde olsaydı Moskova'yı bombalayacağını söylediği savunuldu. 

Ayrıca Trump'ın, Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda Pekin'i de bombalayacağını söylediği iddia edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde, Cumhuriyetçilerin lideri Trump'ın sözlerinin bağışçıları "şaşkına çevirdiği" yazıldı. 

Bağış etkinliğinin bu ayın başlarında düzenlendiği belirtilirken, tam tarihi paylaşılmadı. 

WP'ye konuşan kaynaklar, bağış miktarlarının artırılması için Trump'ın iş insanlarına baskı yaptığını da öne sürdü. 

Etkinliklere katılan ve adının paylaşılmasını istemeyen bir iş insanı, genellikle Cumhuriyetçi Parti'ye 2 ila 3 milyon dolar bağış yaptığını belirtti. İş insanı, Trump'ın miktarı 25 ila 50 milyon dolara yükseltmemesi halinde "durumdan memnun olmayacağını söylediğini" ileri sürdü. 

Trump'ın bağışçılara yüksek miktarda vergi indirimlerinin yanı sıra petrol projelerine altyapı onayı gibi vaatlerde bulunduğu savunuldu. 

Hukuk uzmanları, Trump'ın agresif bağış kampanyasıyla "Cumhuriyetçi Parti'nin bir kişiden yasal olarak kabul edebileceğinden çok daha fazla miktarda bağış isteyerek, federal kampanya finansmanı yasalarının sınırlarını da test ettiğini" söyledi. 

Trump'ın, Florida'daki Mar-a-Lago malikanesinde ülkenin önde gelen petrol devleriyle 9 Mayıs'ta düzenlediği etkinlikte, şirket yöneticilerinden 1 milyar dolar bağış istediği de basına yansımıştı. 

Cumhuriyetçi adayın, seçim yarışını kazanması halinde buna karşılık ABD Başkanı Joe Biden'ın getirdiği sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatına yönelik onayları durduran yasayı iptal etme sözü verdiği öne sürülmüştü. Biden, söz konusu geçici durdurma kararını, potansiyel enerji maliyeti artışları ve sera gazı emisyonları gibi nedenlerle almıştı. 

WP, Trump'ın kampanya ekibinin iddialarla ilgili yorum yapmadığını aktardı. 


Independent Türkçe, Washington Post, Politico

DAHA FAZLA HABER OKU