İsrailli Bakan’dan İspanya Başbakanı’na Filistin tepkisi

İsrail Diaspora ve Eşitlik Bakanı Amichai Chikli, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’i ‘yakında bir Filistin devletini tanıma’ niyetinden dolayı sert bir dille eleştirdi

İsrail Diaspora ve Eşitlik Bakanı Amichai Chikli, İspanya'nın aşırı sağcı Vox Partisi tarafından düzenlenen Europa Viva 24 Konferansı’na katıldı. / Fotoğraf: Reuters

Madrid'i  dün ziyaret eden İsrail Diaspora ve Eşitlik Bakanı Amichai Chikli, İspanya Başbakanı’nı ‘yakında bir Filistin devletini tanıma’ niyetinden dolayı sert bir dille eleştirerek, böyle bir adımın Hamas'a 7 Ekim'de gerçekleştirdiği ‘katliam’ için bir ‘ödül’ olacağını ileri sürdü.

Şarku’l Avsat’ın AFP'den aktardığı habere göre Chikli, “Maalesef şu anki İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistinlilerin katliamları için ödüllendirilmesi gerektiğine ve onlara bir devlet vermenin zamanının geldiğine inanıyor” ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Likud Partisi mensubu olan Chikli, İspanya'nın aşırı sağcı Vox Partisi tarafından düzenlenen ve yaklaşık on Avrupa partisini bir araya getiren Europa Viva 24 Konferansı’na katılmak üzere Madrid'e gitti.

Sosyalist Sanchez, Madrid'in bir Filistin devletini ne zaman tanıyacağını Çarşamba günü İspanyol milletvekillerine bildireceğini açıklamıştı.

Başbakan başlangıçta Filistin devletini 21 Mayıs'ta tanımayı planlamıştı, ancak Cuma günü İspanya'nın ‘ortak bir deklarasyon ve tanıma’ için diğer ülkelerle istişarelerde bulunduğunu söyledi.

Bu ülkeler arasında ‘ay sonundan önce’ Filistin devletini tanıyacağını açıklayan İrlanda da bulunuyor.

İspanya İsrail'e silah satışını durdurdu ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını eleştiren en yüksek sesli Avrupalı seslerden biri haline geldi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU