Birleşik Krallık'ta Gazzeliler için "Ukrayna tarzı vize" çağrısı

"Göç etmek isteyen Filistinliler çıkmazda"

Gazze'de 1 milyondan fazla kişi, İsrail'in ağır bombardımana tuttuğu Refah'ta yaşam mücadelesi veriyor (Reuters)

Birleşik Krallık'taki (BK) yardım kuruluşları ve hak örgütleri, aileleri ülkede olan Gazzeliler için "Ukrayna tarzı vize uygulaması" başlatılmasını talep etti.

Gaza Families Reunited adlı hak örgütü önderliğinde hazırlanan ve bugün Dışişleri Bakanı James Cleverly'e gönderilen mektupta, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin göç başvurularının kolaylaştırılması istendi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BK İçişleri Bakanlığı, göç başvurusunda bulunacak kişilerin önce biyometrik verilerini paylaşmaları için randevu almalarını şart koşuyor. Ancak savaş nedeniyle Gazze'deki vize başvuru merkezi kapalı ve bu işlemin yapılabileceği en yakın merkez Mısır'da. 

60'a yakın hak örgütü, hukuk firması ve yardım kuruluşunun katıldığı imza kampanyası metninde, "Gazze Aile Planı" oluşturulması ve bu kapsamda biyometrik veri zorunluluğunun kaldırılması isteniyor. 

Mevcut düzenlemede "aile" tanımı sadece eş ve çocukları kapsıyor. Bunun ebeveynleri, kardeşleri ve yakın akrabaları kapsayacak şekilde genişletilmesi de talep ediliyor. 

Mektupta, BK'nin vize uygulaması nedeniyle Gazze'deki Filistinlilerin çıkmaza girdiğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: 

Gazze'deki Filistinliler bir çıkmazla karşı karşıya: Britanya hükümeti biyometrik veri kaydı yaptırmalarını talep ediyor fakat bunun için Filistinlilere uygun bir yöntem sunmuyor. Bu nedenle BK'deki Filistinli aileler, kalıcı ve acil bir ateşkesin yanı sıra bir Gazze aile planı oluşturulmasını istiyor.

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf da geçen hafta hak örgütlerinin taleplerini desteklediğini söylemişti.

BK hükümeti, 24 Şubat 2022'de başlayan Ukrayna savaşının ardından Ukrayna Aile Planı'nı devreye sokmuştu. Uygulama kapsamında savaştan kaçan Ukraynalıların, BK'ye girişi ve ülkede kalma sürelerini uzatma işlemleri kolaylaştırılmıştı.

İmza kampanyası 18 Nisan'a kadar sürecek. Taleplerin BK Parlamentosu'nda görüşülebilmesi için 100 bin imzaya ihtiyaç var. Bildiri için halihazırda 56 bin 155 imza toplandı.


Independent Türkçe, Guardian, Scottish Refugee Council

DAHA FAZLA HABER OKU