Tecavüzle suçlanan Weinstein’ı Gwyneth Paltrow yakalatmış

Oyuncu gazetecilerle telefonda konuşurken Weinstein’dan saklanmak için banyoya sığındı

Paltrow, Weinstein’la çalıştığı Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love) filmiyle 1999’da En iyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülü kazanmıştı (AFP)

Gwyneth Paltrow’un gözden düşen film yapımcısı Harvey Weinstein’e yönelik soruşturma başlatılmasında önemli rol oynadığı ortaya çıktı.

Paltrow, The New York Times’tan gazetecilere bilgi veren ilk kişilerden biriydi ve hatta bir defasında evinde verdiği partiye erken gelen Weinstein’dan gizlenerek, film yapımcısı hakkındaki cinsel taciz iddialarına ilişkin soruşturmaya farkında olmadan yardım etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gazeteciler Megon Twohey ve Jodi Kantor’a göre, banyoya saklanan Paltrow onları arayarak “Ne yapacağım? Weinstein burada!” diye sordu. 

Paltrow, Weinstein’la çalıştığı Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love) filmiyle 1999’da En iyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı. Paltrow’un Weinstein’a yönelik iddiaların ortaya çıkarılmasındaki kritik rolü, Kantor ve Twohey’in She Said: Breaking the Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement isimli kitaplarında ayrıntılı olarak yer aldı.

Kantor, ABC’s Today programında “O (Paltrow) herkesin bildiğinden çok daha aktif bir rol oynadı. Fakat bu onun için çok korkutucuydu çünkü Harvey Weinstein çok önemli bir etkiye sahipti” dedi. 

Twohey de şunları ekledi:

Gwyneth Paltrow, Harvey’in en büyük yıldızlarından biri ve Harvey yıllar boyunca kendini gerçekten onun bir tür manevi babası gibi gösterdi. Birçok insan, çok sayıdaki diğer kadın oyuncuların telefonun başına geçmede isteksiz oluşunu ve Harvey’in ellerinde yaşadıklarını anlatmaya korktuğunu öğrendiklerinde şaşıracağını düşünüyorum. Gwyneth aslında telefon açan ilk kişilerdendi ve bu soruşturmaya yardım etmeye kararlıydı.

Paltrow başlangıçta kayıtlara geçmese de daha sonra kamuoyu önünde Weinstein’ı cinsel tacizle suçladı.

Tecavüz ve cinsel saldırı suçlamalarıyla ilgili ceza soruşturmasıyla karşı karşıya olan Weinstein ise suçsuz olduğunu iddia etti.

Kantor ve Twohey’in kitapları bugün (10 Eylül) piyasaya çıktı. 


 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU