Plak satışı 1986’dan beri ilk kez CD satışını geçebilir

Öngörü, Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) yeni bir raporuna dayanıyor

2018'de 300 bin The Beatles plağı satıldı (AFP)

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) yayımladığı yıl-ortası raporuna göre plak satışları 1986’dan bu yana ilk kez CD satışlarını geçebilir. 

Geçen yılki RIAA raporu, plak satışları hızla artarken CD satışlarınınsa plak satışlarına göre üç kat hızla düştüğünü göstermişti. Bu sene de durum farklı değil. 

Yayımlanan yeni rapor, 2019’un ilk yarısında plakların 8,6 milyon birimden 224 milyon dolar (yaklaşık 1,3 milyar TL) gelir yarattığını belirtiyor. Bu rakam, 18,6 milyon birimden 248 milyon dolar (yaklaşık 1,4 milyar TL) gelir yaratan CD’lere çok yakın. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

2018’in ikinci yarısında ve bu yılın ilk yarısında plak hasılatındaki toplam yüzde 12’lik artış, CD satış oranlarının neredeyse hiç değişmemesi de göz önüne alınırsa, 2019 sonunda plak hasılatının CD hasılatını geçmesiyle sonuçlanabilir. 

Eğer bu gerçekleşirse 1986’dan beri ilk kez plak, CD’den daha çok gelir yaratmış olacak. 

Rapor ayrıca plağın CD karşısında yükselen popülerliğine rağmen hala satın alımlarda görece düşük yüzdelere sahip olduğunu ortaya koyuyor. 

RIAA raporuna göre 2019’un ilk yarısındaki plak satışı, toplam gelirin yalnızca yüzde 4’üne denk geliyor. Spotify ve Apple Music gibi müzik platformlarının ücretli abonelikleriyse toplam hasılatın yüzde 62’sini oluşturuyor. 

 

Independent Türkçe için derleyen: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU