Hamaney Bolton'u 2 yıl önceki sözleriyle vurdu: Birinci derece aptal

İran lideri Hamaney, Bolton'un iki yıl önceki "rejimi devirerek 2019'u Tahran'da kutlayacağız" sözlerini unutmadı. "Yılbaşı kutlamalarının üzerinden günler geçti" diyen Hamaney, rejim değişikliği planlayan ABD'li yöneticilere "birinci derece aptal" dedi

1

"İran Devrim Rehberi" Ali Hamaney  8 Ocak 1978 yılı ayaklanmasının yıl dönümü programında konuştu / Fotoğraf: AA

İran lideri Ali Hamaney, 8 Ocak 1978 yılı ayaklanmasının yıl dönümü nedeniyle ülkesinin başkenti Tahran'da yapılan törende konuştu.

ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton 2017'de İranlı rejim muhalifi Halkın Mücahidleri örgütü üyeleriyle yaptığı toplantıda "2019'dan önce İran rejimini devireceklerini" ve "Tahran'da kutlama yapacaklarını" söylemişti. Bu sözleri anımsatan Hamaney, "Bir süre önce ABD'li bir devlet adamı, teröristlerin arasında yaptığı bir konuşmada '2019 yılbaşını Tahran'da kutlamayı ümit ediyorum' demişti. 2019 yılbaşı kutlamalarının üzerinde günler geçti" dedi.

ABD'li yetkililerin İran aleyhindeki iddialarının gerçekleşmediğine işaret eden Hamaney, "Bazı Amerikalı liderler kendilerini deliliğe vuruyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Fakat birinci derece ahmaklar" şeklinde konuştu.

ABD yönetiminin İran devriminin ardından bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları başlattıklarına değinen İran lideri, o dönemde Amerikalı siyasetçilerin İran için 5-6 ay ömür biçtiklerini hatırlattı.  

Hamaney'in İranlı devlet adamlarına da çağrısı vardı:

"ABD ve Avrupanın boş sözleri karşısında direnin, cesaretli olun ve akıllıca davranın. Bunların tehditlerinin, sözlerinin veya imzalarının bir itibarı yoktur." 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton yeni görevine atanmadan 8 ay önce 2017 temmuz ayında Fransa'nın başkenti Paris'te İran rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) üyeleriyle yaptığı toplantıda "2019'dan önce İran'daki rejimi devireceklerini ve Tahran'da kutlama yapacaklarını" söylemişti.

DAHA FAZLA HABER OKU