Pakistan terörle mücadele stratejisini değiştirmeyi planlıyor

Pakistan'da terör örgütleri ve ayrılıkçı gruplar yeni bir görünüm kazandı ve aşırılıkçı yöntemler geliştirdi

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından Pakistan'da şiddet dalgası arttı / Fotoğraf: AFP

Pakistan güçleri açısından son sekiz yılın en kanlı yılı olan 2023 yılında terör saldırılarında 137'si ordu mensubu ve 208'i polis olmak üzere 386 güvenlik personeli öldürüldü.

Afganistan'daki Taliban'ın iktidara gelmesiyle birlikte Pakistan'da terör saldırılarının oranı yüzde 73 artarken, güvenlik durumu şiddet dalgasının önümüzdeki günlerde daha da kötüleşeceğini gösteriyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ayrıca, Pakistan'ın terörle mücadele ve aşırılıkla başa çıkma stratejisi hızlı değişimlere ayak uyduramıyor ve yeni zorluklarla başa çıkmak için yetersiz kalıyor.

Daha önce, 2009'da Pakistan ordusu, uzun bir dönem beklemenin ardından terör tehdidini ortadan kaldırmak için askeri operasyonlar başlattı.

Bu, 2015 ile 2019 arasındaki dönemde terör saldırılarını belirgin bir şekilde azalttı ve Pakistan Taliban Hareketi ve Belucistan'daki ayrılıkçı silahlı gruplar gibi terör örgütlerini zayıflattı.

Ancak Pakistan devleti, terörle mücadeledeki başarılarının kırılganlığını anlamadı.

Şiddetin azaldığı, güvenliğin sağlandığı ve bir sükûnet döneminin yaratıldığı bir ortamda başka bir sorun ortaya çıktı.

Terör saldırılarının büyük ölçüde azalmasına rağmen, temel aşırılık kaynakları hiçbir zaman tükenmedi ve bu kaynaklar aşırıcı düşünceleri yaymaya devam etti.


Yeni bir görünüm

11 Eylül'den sonra Pakistan'ın içindeki en büyük tehdit, Taliban Pakistan hareketi, Belucistan'daki ayrılıkçı gruplar ve Şii karşıtı Diyubendi gruplar gibi yerel tehditlerdi.

Ancak bu iç tehditler, yurt dışına yönelerek, Pakistan Talibanı sığınakları üzerinden orada etkin hale geldi.

Böylelikle hem aşırılık yanlısı silahlı gruplar hem de milliyetçi ayrılıkçılar yeni tehdit biçimleri oluşturdu. 

Örneğin, Taliban Pakistan hareketi, stratejik olarak daha olgun, siyasi olarak daha tecrübeli ve propaganda alanında daha etkin hale geldi.

Ayrıca, örgütün örgütsel olarak daha güçlü ve Hayber-Pahtunhva ve Belucistan bölgelerinde daha etkin olduğu gözlemlendi.

Örgüt, çeşitli terör gruplarını bir araya getirme odaklı bir yaklaşım benimsedi.

Ayrıca, yeni aşırıcı unsurlar ortaya çıktı, bu da durumu daha karmaşık hale getirdi. Terör örgütü  IŞİD, Horasan olarak bilinen bölgede Pakistan'ın iç güvenliği için en büyük tehditlerden biri olarak ortaya çıktı.

Bu örgüt, Lashkar-e-Jhangvi ve Cundullah gibi eski grupları ele geçirdikten sonra daha fazla güç kazandı.

Belucistan'daki ayrılıkçı gruplar da kabilesel bir hareketten, daha eğitimli ve orta sınıf bir mücadeleye dönüştü.

Bu gruplar, hedeflerine ulaşmak için intihar saldırıları gibi aşırıcı ve şiddet içeren yöntemleri destekleyen ve benimseyen gruplar haline geldi.
 


Pakistan'ın stratejisi

ABD'nin çekilmesi ve Taliban'ın Afganistan'da yeniden iktidara gelmesi, Pakistan'ın karşı karşıya olduğu tehlikeleri daha açık bir şekilde ortaya koydu.

Ülkede şiddet dalgasının yükselmesi bu tehditleri daha da belirgin hale getirdi.

Ancak İslamabad'ın terörle mücadele ve aşırılıkla başa çıkma politikası bu değişikliklere ayak uyduramadı.

Hatta 14 Aralık 2014'te Peşaver'deki askeri okula yönelik saldırı sonrasında askeri ve siyasi liderlik tarafından terör ağlarını yenmek amacıyla alınan ulusal bir kararı terk ederek, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirdiği dönemde teröristlerle müzakerelere girişti.

Bu müzakereler, Taliban Pakistan'ın saflarını yeniden birleştirmesine ve bazı gruplarının Pakistan'a dönmesine izin verdi ve onlara meşruluk kazandırdı.

Ancak bu, sonraki dönemde güvenlik açısından tam anlamıyla bir felakete yol açtı.

Öyleyse, Pakistan'ın ne yapması gerekiyor?

Afganistan'da terörle mücadele konusunda uluslararası bir uzlaşının eksik olduğu bir dönemde, İslamabad'ın ilgili bölgesel ülkelerle iş birliği yapması gerekir.

Bu sayede Çin, İran, Rusya gibi ülkelerin güçleri birleşerek Afganistan'dan gelen büyüyen terör tehdidiyle başa çıkmak için ortak bir çaba gösterilebilir.

Bu birleşik çabaların en iyi örneği, yakın zamanda Rusya'nın Kazan şehrinde Afganistan'a ilişkin Moskova Formülü görüşmelerinin tamamlanan oturumudur.

Ayrıca, Pakistan'ın güvenlik durumunu gözden geçirmesi ve mevcut tehditleri incelemesi gerekir ki böylece bu tehditlerle mücadele etmeye ve onları zayıflatmaya başlamadan önce daha iyi bir strateji geliştirebilir.

Son olarak, Pakistan'da terör dalgasının devam etmesi muhtemeldir, çünkü güvenlik ortamı hızla değişiyor.

Bu nedenle, ülkenin toplumsal değişimi teşvik etmek için şiddet yöntemlerinin cazibesini azaltacak uzun vadeli bir yaklaşım benimsemesi gerekir.

Bu, barışçıl siyasi faaliyetleri artırmayı, demokrasiyi güçlendirmeyi ve genç nesilleri eğitmeyi içermeli.

 

 

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

Independent Urdu

DAHA FAZLA HABER OKU