Suudi Arabistan'ın ilk hostesleri gökyüzünde

NAS Havayolları şirketi, Suudi Arabistan vatandaşı hosteslerin bu ay itibariyle ilk kez uçuşlarda yer alacağını açıkladı

Fotoğraf: Twitter

Suudi kadınlara istihdam projesi gökyüzüne taşındı. NAS Havayolları, eğitimleri tamamlanan Suudi hosteslerin uçuşa hazır olduğunu açıkladı.

Böylece ülke tarihinde bir ilk gerçekleşmiş olacak.

Suudi Arabistan’ın ikinci büyük havayolu şirketi olan NAS’ın açıklamasında iki yıl içinde yaklaşık 300 erkek ve kadın hostesin göreve başlaması için çalışmaların devam ettiği belirtildi. Firma, Suudi hosteslerin kıyafet ve üniformalarının gelenek ve göreneklere uygun biçimde tasarlandığını açıkladı.

 

İnternet sitesi üzerinden başvuru açan NAS Havayolları'nın şartlarına göre; hostes adaylarının en az lise mezunu, boy ve kilonun uluslararası havacılık standartlarına uygun, İngilizce konuşabilen Suudi vatandaşlarından olması gerekiyor. 

Kadın haklarında gelişme

Suudi Arabistan, geçtiğimiz yıl alınan kararlarla kadınlara ‘’seçme ve seçilmenin yanı sıra araç kullanma ve spor etkinliklerine katılma’’ hakkı verilmişti.

Suudi Arabistan'da kadınlara yönelik alınan kararlardan biri de futbol maçlarını izlemek için stadyumlara giriş izni oldu. Suudi kadınların 2018 yılı itibarıyla ülkedeki 3 stada girebileceği açıklanmıştı.

 

 

Uzmanlar, Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından açıklanan 2030 Vizyonu kapsamında kadınların ekonomiye kazandırılması ve aralarındaki işsizlik oranının düşürülmesi çerçevesinde yurt dışına para transferinin azalmasının yanı sıra tüketimde gerçekleşecek bazı değişimler ve daha büyük bir ekonomik döngü oluşturma gibi olumlu gelişmelerin olacağını öngörüyor.

DAHA FAZLA HABER OKU