Mısır'dan Suriye açıklaması: Arap Birliği'ne geri dönebilir

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Suriye’yi Arap Birliği’ne geri dönmek için gerekli yaptırımları gerçekleştirmeye davet etti

Şukri, yedi yıl önce Arap Birliği üyeliği dondurulmuş olan Suriye’ye boşalan koltuğa geri dönme çağrısı yaptı. Ancak bakan, bunun gerçekleşmesi için bazı şartlar sundu.

Faslı mevkidaşı Nasır Bourita ile ortak basın toplantısı düzenleyen Mısır Dışişleri Bakanı, Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünün konsey kararına ve bir sonraki Arap Birliği Zirvesi’ne bağlı olduğunu ifade etti.

‘’Suriye hükümetinin güvenlik ve istikrarı sürdürmek, egemenliği sağlamak için gerekli adımları atması ve krizden çıkmak için harekete geçmesi gerekiyor’’ ifadelerini kullanan Şukri, "Aksi halde üyeliğinin aktifleştirilmesi konusunda değişen bir şey olmayacaktır." dedi.

Mısırlı bakan aynı zamanda ‘’Suriye’de işlerin olumlu yönde gelişeceği’’ umudunu da dile getirdi.

2011 yılında Arap dışişleri bakanları Suriye’nin Arap Birliği üyeliğini askıya alma kararı vermişlerdi. 

30. Arap Birliği Zirvesi, mart ayında Tunus'ta gerçekleştirilecek.

Mısır'ın yanı sıra Tunus Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Lezher el-Karavi eş-Şabi de 6 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nin, Suriye'nin askıya aldığı üyeliğini tekrar aktif hale getirmesi halinde "sevinç duyacaklarını" bildirmişti. 

Geçtiğimiz aylarda Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir Beşşar Esad’ı ziyaret etmiş, Arap dünyası ile ilişkilerin düzelmesi için adım atan ilk isim olmuştu.

Birleşim Arap Emirlikleri ve Bahreyn, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Şam büyükelçiliklerinin tekrar faaliyete geçtiğini açıklamıştı.

DAHA FAZLA HABER OKU