Hürriyet yazarı: Hulusi Akar muhalefeti neden ziyaret etti?

Çekirge, ziyaretler için “tamamen bir kurmay çalışması” ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, Bakan Hulusi Akar’ın CHP ve İYİ Parti Kayseri il başkanlıklarını ziyaretini değerlendirdi.

“Hulusi Akar muhalefeti neden ziyaret etti?” başlığıyla bir yazı kaleme alan Çekirge, şunları kaydetti:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kayseri’de CHP ve İYİ Parti ziyareti üzerine çok sayıda yorum yapıldı. Senaryolar yazıldı.
“Seçim sonrasına yatırım” türünden ifadeler.
Son dönemde birçok gezisine ve faaliyetine katıldığım için çok sık sohbet olanağı bulduğum Akar’ın bu ziyaretleri neden yaptığı konusunda ben de fikir yürütebilirim.
Çünkü sohbetlerimiz sırasında kendisini yakından tanıma fırsatı buldum. Bana göre bu ziyaretler tamamen bir “kurmay çalışması”dır. Elbette planlı ve mesaj yüklüdür.

Mesajlara gelince:
1- Akar bu ziyaretlerle, demokrasiye olan saygısını göstermek istemiştir. Bu ziyaretlerle siyasi partilere saldırılar yerine, nezaket içinde bir yarış olması gerektiği mesajını vermiştir.
2- HDP’yi ziyaret etmeyerek klasik tavrını ortaya koymuştur.
3- Hulusi Akar, “Eğer seçimi kaybedersek, bu ziyaretle kapıyı aralarız” türünden ucuzluklara düşmeyecek kadar donanımlı bir insandır. Evet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlıdır. Ve bunu her sohbetimizde söylemiştir. Sözünden, inancından dönecek bir kişi de değildir.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra Türk ordusunun yeniden toparlanmasında, kıtalararası operasyonlar ve görevler üstlenecek hale gelmesinde, sınır ötesi harekâtlar yapacak potansiyele kavuşmasında, moral ve motivasyonunun yükseltilmesinde çok büyük rol oynamıştır.
Kaldı ki...
Geçmişte birçok defa gördüğümüz “demokratik olgunluğun” bu ziyaretlerle gösterilmesinde ne sakınca vardır?
Seçime katılan siyasi parti temsilcilerinin boğaz boğaza gelmeleri yerine, böyle nezaket ziyaretleri yapmalarını önemsiyorum.
Çünkü şimdi, genç ve heyecanlı seçmene, “Öfkeni ve yumruğunu değil, aklını ve oyunu kullan” deme zamanıdır...

 

Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU