Nazenin Zaghari-Ratcliffe’in ailesini araması yasaklandı

Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde tutuklu bulunan bir çocuk annesi Zaghari-Ratcliffe, kendisine sunulan yiyecek miktarlarının da azaltıldığını söyledi

6

Zaghari-Ratcliffe daha önce yaptığı açıklamada, tıbbi yetersizliği protesto etmek amacıyla birkaç gün içinde açlık grevine başlayacağını bildirmişti. 

2016 yılından bu yana İran’da tutuklu bulunan İngiliz insani yardım derneği çalışanı Nazenin Zaghari-Ratcliffe, gardiyanların eşi ile haftalık telefon görüşmelerini iptal ettiğini ve yiyeceklerinin miktarlarını azalttığını söyledi. Zaghari-Ratcliffe birkaç gün önce, acil tıbbi yardım taleplerinin karşılık bulmaması nedeniyle açlık grevine başlayacağını açıklamıştı.  

Geçtiğimiz Noel’de parmaklıklar ardında 40 yaşına giren İngiltere-İran çifte vatandaşı Nazenin Zaghari-Ratcliffe’in, Londra’nın Hampstead bölgesinde yaşayan eşi Richard Ratcliffe ile her Pazar günü gerçekleştirdiği haftalık telefon görüşmesine izin verilmedi. Tahran’daki kötü şöhretli Evin Hapishanesi gardiyanları, her kadın mahkûm için Pazar ve Salı günleri iletişimi yasaklayacaklarını açıkladı. 

Öte yandan Nazenin Zaghari-Ratcliffe’in ailesi, Zaghari-Ratcliffe’in yiyeceklerinin miktarının da azaltıldığını, bunun sebebinin ise maliyetleri düşürmek için bir önlem olarak gösterildiğini ve tüm koğuşun bu durumdan etkilendiğini söyledi. 

Bu gelişmeler, Nazenin Zaghari-Ratcliffe’in 14 Ocak’ta açlık grevine başlayacağını açıklamasının hemen ardından geldi. Meme kanseri endişesi ve acı veren nörolojik bir durum nedeniyle doktorlara ulaşmak istediği ama buna izin verilmediği ifade edilen Zaghari-Ratcliffe, bu durumu protesto etmek amacıyla açlık grevine başlayacağını açıklamıştı. 

Nazenin Zaghari-Ratcliffe’in ailesi ve arkadaşları tarafından yürütülen bir yardım kampanyası olan Free Nazanin (Nazenin’e Özgürlük) tarafından konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: “Kadınlara Pazarları ve Salıları (Nazenin’in Richard Ratcliffe’i aradığı günler) telefon görüşmesi olmayacağını söylemişler. Diğer günlerdeki görüşmeler ise 10 dakika ile sınırlandırılacak. Nazenin’in tekrar eşini aramasına izin verilip verilmeyeceği bilinmiyor.”

Kampanya tarafından Facebook’ta yapılan açıklama şöyle devam etti: “Nazenin ayrıca ailesiyle yaptığı görüşmede hapishanedeki yiyecek miktarının azaltıldığını doğruladı. Bu azalma tüm koğuşu etkiliyor ve maliyet azaltma önlemi olduğu anlaşılıyor.”

Zaghari-Ratcliffe’in mahkûm arkadaşı, İran’ın önde gelen aktivistlerinden Narges Mohammadi’nin de Fransa’daki eşi ve çocuklarını aramasına izin verilmediği belirtiliyor. Mohammadi’nin de Zaghari-Ratcliffe ile birlikte açlık grevi yapacağı bildirilmişti.

Zaghari-Ratcliffe, Nisan 2016’da İran’daki tatilinin ardından Londra’daki evine dönmek üzereyken Tahran Havaalanı’nda tutuklanmıştı. 

İnsani yardım vakfı The Thomson Reuters Foundation için çalışan Zaghari-Ratcliffe, küçük yaştaki kızından ayrılarak sekiz ay boyunca tek kişilik hücre hapsinde tutulmuştu. 

Ardından uygun şekilde kanuni temsil hakkının engellendiği kısa süren bir duruşmada casusluk suçlamalarıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.   

Zaghari-Ratcliffe’in Tahran’daki ailesini daha önce ziyaret etmiş olan İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada Zaghari-Ratcliffe’in mahkûmiyetini “çok korkunç ve tamamıyla adaletsiz” olarak nitelemişti. Zaghari-Ratcliffe’in kızının yaşamının yarısı boyunca demir parmaklıklar ardında tutulduğunu vurgulayan Hunt, Zaghari-Ratcliffe’in “diplomatik baskının maşası” olarak tutuklu bulunduğunu ifade etti. 

Nazenin Zaghari-Ratcliffe, boynunda, kollarında ve bacaklarında geçici uyuşma ve felce neden olan acı verici nörolojik bir durum için tedavi istemiş ancak bu istediği geri çevrilmişti. Ayrıca memelerinde öbekler hisseden Zaghari-Ratcliffe’in bir uzmana gitme talebi de gardiyanlar tarafından reddedildi. 

Geçtiğimiz hafta, 16 yıl hapis cezası bulunan Mohammadi ile birlikte üç günlük bir açlık grevine başlayacaklarını açıklayan Nazenin Zaghari-Ratcliffe bu sürenin uzayabileceğini de eklemişti. 46 yaşındaki Mohammadi’nin de acil tıbbi destek ihtiyaçlarının karşılanmadığı belirtiliyor. 

Nazenin Zaghari-Ratcliffe’in eşi Richard, The Independent’a yaptığı açıklamada, ailesinin Zaghari-Ratcliffe’in açlık grevini sürdüremeyecek kadar güçlü ya da iyi durumda olmamasından korktuğunu belirtti. Richard, Zaghari-Ratcliffe’in durumunu görüşmek üzere Londra’nın İran büyükelçisi ile acil bir toplantı talebinde bulundu. 

Richard, “Sanıyorum ki bu bizim için gerçekten zorlu bir Ocak ayı olabilir. Halen bir şey olur da (açlık grevi) gerçekleşmez diye biraz umudumuz var” diye ekledi. 

Öte yandan Free Nazanin Kampanyası, yetkililere, kadın mahkûmların aileleriyle görüşmelerine izin vermeleri çağrısında bulundu ve aksi bir durumun mahkûmlar üzerinde ciddi psikolojik etkisi olabileceğine dikkat çekti. Kampanya tarafından yapılan açıklamada, “Yeterince acı çektiler” ifadeleri kullanıldı.


*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east

Independent Türkçe için çeviren:  Sezin Bala 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU