İsveç'te Tevrat yakmayı planlayan kişinin eylemi İsrail'in girişimiyle engellendi

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lior Havat "Gösteriyi düzenleyen kişi polisten izin başvurusunu geri çekti" dedi

Fotoğraf: Reuters

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Havat, İsveç'in başkenti Stockholm'de İsrail Büyükelçiliği önünde yapılması planlanan Tevrat yakma eylemenin engellendiğini açıkladı.

Stockholm'de İsrail karşıtı gösteri düzenlemek için Tevrat yakmayı planlayan protestocu, İsrail hükümetinin İsveçli yetkililerle iletişime geçmesinin ardından engellendi.

JewishPress.com'a konuşan Havat, "Gösteriyi düzenleyen kişi polisten izin başvurusunu geri çekti" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı ve İsveç'teki İsrail Büyükelçiliği, şok edici ve aşağılayıcı olayın yaşanmaması için derhal ve kararlı bir şekilde harekete geçti." denildi.

Açıklamada, "Eylemlerimiz sonucunda bu aşamadaki olay engellenmiştir." ifadeleri kullanıldı.

"İsveç makamlarını yaptıkları ayrımcılık sebebiyle bir kere daha kınıyoruz"

Öte yandan Türkiye cephesinden İsveç'e tepki geldi.

AK Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Tevrat yakılması girişimini şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verirken, İsveç makamlarının Kuran-ı Kerim yakılmasına "ifade hürriyeti" diye izin vermesini "iki yüzlülük olarak" değerlendirdi.

Çelik şunları kaydetti:

İsveç makamlarının, İsrail’in Stockholm büyükelçiliği önünde Tevrat yakılması eylemini engellemesi çok doğru ve isabetli bir karardır. Tevrat yakılması girişimini şiddetle kınıyoruz.

Aynı İsveç makamlarının Kuran-ı Kerim yakılmasına “ifade hürriyeti” diye izin vermesinin ikiyüzlülük olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Anti-semitizm ve İslam düşmanlığı insanlık suçlarıdır. İsveç makamlarını yaptıkları ayrımcılık sebebiyle bir kere daha kınıyoruz.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU