Patrik seçimi 11 Aralık’ta yapılacak

Türkiye Ermenileri 85. Patrik Seçimi Müteşebbis Heyeti, seçimin 11 Aralık 2019 tarihinde yapılmasına karar verdi

Fotoğraf: turkiyeermenileripatrikligi.org

Patrik Mesrob Mutafyan’ın vefatının ardından başlayan Ermeni Patrik seçim süreci patrik kaymakamı seçimi ve ardından Müteşebbis Heyeti'nin oluşturulmasıyla hız kazandı. 

Türkiye Ermenileri 85.Patrik Seçimi Müteşebbis Heyeti görev dağılıımının ardından tekrar toplanarak patrik seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada, “Boşalan Patriklik makamına yenisinin seçimi için kadim örf ve adetlerimiz dikkate alınarak Bakanlar Kurulunca karar altına alınan 18.09.1961 gün ve 5/1654 sayılı kararnameye dayalı ve İçişleri Bakanlığının 1990 ve 1998 yıllarına dair Patrik Seçimi Talimatnamelerindeki hükümlere uygun olarak seçim süreci ile ilgili çalışmalarına başlamıştır” denildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Seçim tarihleri belirlendi

Gerçekleştirilen görüşmelerden oy birliği ile alınan kararların paylaşıldığı açıklamada, Ruhani delege seçiminin 7 Aralık 2019, sivil delege seçiminin 8 Aralık 2019 tarihinde yapılacağı belirtildi.

Seçilen delegelerden oluşacak intihap heyeti eliyle Türkiye Ermenileri 85.Patriği seçiminin 11 Aralık 2019 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Müteşebbis Heyet görüşmelerden çıkan bu sonuçların İçişleri Bakanlığı’na iletildiğinin ifade edildiği açıklamada, “Seçimle ilgili iş ve işlemlerin sıhhatli yürütülmesi açısından Bakanlık görüşünün makul süre içinde heyetimize bildirilmesi için gereğinin ifası talep ve arz edilmiştir” diye belirtildi.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU