Kölelikten samuraylığa uzanan yol... Yasuke'nin şaşırtan hikayesi

Şiddetli çatışmaların yaşandığı 15.yüzyıl Japon İmparatorluğu’nda yaşamını sürdüren Yasuke adlı bir Afrikalının kölelikten ülkenin en önemli samurayı olma hikayesi şaşkınlık yaratacak cinsten

15.yy Japon samurayları

Yıl 1579, Japonya İmparatorluğu General Oda Nobunaga Daimyo yönetiminde şiddetli çatışmalara sahne oluyorken, çevikliğiyle dikkat çeken Afrika kökenli bir köle, dönemin önemli devlet adamlarının merceğine giriyor. Yasuke adlı köle, bu süreçte Japonya tarihinin en önemli samuraylarından biri olarak tarihe geçiyor.

Hikaye, Yasuke adındaki Afrikalı siyahi bir gencin, köle olarak satıldığı bir dönemde Japon samuray lordlarından Oda Nobunaga (1534-1582) tarafından keşfedilerek özel koruması yapılmasını konu alıyor.

Yasuke, 1579 yılında İtalyan misyoner Alessandro Valignano tarafından Japonya’ya getirilir ve burada çevikliği ve güçlülüğüyle Japon soylularından birinin ilgisini çeker.

 

 

Siyahi cildi mürekkep sanılıp yıkanmış

Köle gemisiyle Japonya’ya gelen Yasuke, siyah deri rengi dolayısıyla halk tarafından ilgiyle karşılanır. Bir süre Kyoto’da misyonerlerin inşa ettiği kilisede çalıştıktan sonra, adı General Nobunaga’'a kadar gider ve satın alınması gündeme gelir.

 


10 Japon askerine denk

Japon erkeklerinin ortalama boyu 150 cm iken Yasuke’nin boyunun 180 cm civarı olması bütün gözlerin onun üzerine çekilmesine sebep verir. Durum öyle bir hal alır ki, Japonlar sırf Yasuke’yi görmek için Kyoto’da yapılan kiliseye akın etmeye başlar.

Yasuke’nin ününü duyan General Nobunaga kendisini makamına çağırır. Huzuruna çıktığında general onun gücünden ve heybetinden etkilenir. Yasuke için '10 Japon’a bedel' yorumunu yapar. Tarihçilere göre burada ilginç bir diyalog yaşanır. Nobunaga, Yasuke'nin renginin bir mürekkep olduğunu söyler ve yıkanmasını emreder. Ancak yıkanmasına ve çitelenmesine rağmen rengi aynı kalan Yasuke generali adeta şoka uğratır. Çünkü Japonya'da daha önce siyahi deriye sahip biri görülmemiştir.

Dramatik son

Bu görüşmeden Nobunaga Afrikalı Yasuke’den hoşnut olup himayesine alır. Kısa bir süre Nabunaga Yasuke’yi samuraylarının yanına alarak eğitime sokar. Burada büyük başarılar kaydeden Yasuke’nin generali ile çok yakın olduğu söylenir.

Çok geçmeden heybeti ve gücü sayesinde Nobunaga’nın en önemli askeri olur. Diğer samurayların yanında eğitim alarak daha da güçlenen Afrikalı köle, kısa sürede generel Nobunaga'nın en gözde adamı olur. Ancak Yasuke’nin samuraylık kariyeri, Nobunaga’nın generallerinden Akechi Mitsuhide’nin darbe girişimiyle son bulur. 

Mitsuhide, efendisini devirmek için Kyoto’daki Honno Jiyat Tapınağı’na saldırır ve buradaki birçok samurayı öldürür. Nobunaga, yenilgiyi anlayınca intihar eder. Efendisi ölen Yasuke Azuchi kalesine geri döneren Nobunaga’nın oğlunun himayesine girer ancak o da aynı gün esir düşerek öldürülür.

Bu süreçte Afrikalı samuray, Mitsuhide’nin karşısına çıkarılır. Mitsuhide, siyah adamın bir yaratık olduğunu ve hiçbir şey bilmeyen bir yabancı olduğunu söyleyerek canını bağışlar. 

 


Yasuke oradan çıkarak eski efendisi Alessandro Valignano’nun yanına döner ve yaşamını orada sürdürür. 

Bir yıl içinde kölelikten ülkenin en ünlü samuray savaşçısı olan Yasuke, her ne kadar başarı hikayesiyle tarihte yer alsa da hakkında çok fazla bir şey bilinmemektedir. 

Yasuke’nin hayatının bir kısmı, Thomas Lockey’in Efsanevi Siyahi Samuray adlı kurgu kitabına konu olmuştur.

Tarihçiler, doğum yılı tam olarak belli olmayan Yasuke’nin Mozambik’te doğmuş olabileceğini ve asıl adının 'Makua' olabileceğini belirtiyor.

DAHA FAZLA HABER OKU