Lübnan'da bir günde 2'nci banka baskını

Lübnanlılar bankaya girenlere alkışlar ve tezahüratlarla destek verdi

Lübnan'da bankadaki mevduatı dondurulan bir kişi, silahla bastığı banka şubesinden parasını aldıktan sonra güvenlik güçlerine teslim oldu.

Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan haberde, ülkenin güneyindeki Sayda kentine bağlı Gaziye ilçesinde banka şubesine giden baba ve oğul, tabancayla bankadaki görevlileri tehdit etti.

Bankada müşterilerin de bulunduğu sırada baba, hesabındaki parasının ödenmemesi halinde bankayı ateşe vereceği tehdidinde bulundu. Bunun üzerinde baba ve banka görevlileri arasında bir müddet arbede yaşandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Babaya 19 bin 200 dolarlık bir ödeme yapıldığına yer verilen haberde, babanın parayı dışarıda bekleyen bir şahsa verdikten sonra güvenlik güçlerine teslim olduğu kaydedildi.

Beyrutta rehine krizi

Öte yandan sabah saatlerinde Sayda kentinde yaşanan banka baskınının ardından şimdi de başkent Beyrut'ta yine mevduatı dondurulan iki kişinin paralarını çekebilmek için gerçekleştirdikleri rehine krizine sahne oluyor.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bankadaki mevduatı dondurulan 2 kişi, bankadakileri rehin alarak paralarını çekmek istiyor.

Beyrut'un Tarik Cedid bölgesindeki özel bir bankaya gelen ve ismi Abd Subra olduğu öğrenilen bir vatandaş, dondurulan hesabındaki parasını çekmek istedi.

Bankadaki kapıları kapatan ve kimsenin girişine izin vermeyen Subra, şubedeki eylemine dışarıdan gelen başka bir banka mağduru da katıldı.

İsmi henüz öğrenilemeyen 2'nci şahıs da aynı sebepten dolayı içeri girip banka kapılarını kapattı.

Banka önünde toplanan onlarca Lübnanlı da alkışlar ve tezahüratlar eşliğindeki Subra ve diğer şahsa destek verdi.

Olay bölgesindeki vatandaşlar, "Lütfen paralarını almadan bankadan çıkmasın. Direnmeye ve kazanmaya devam edeceğiz" dediler.

Banka ve çevresinde herhangi bir güvenlik görevlisinin olmaması ise dikkati çekiyor.

Şahısların banka içerisindeki eylemi de halen devam ediyor.

Ayrıca, yerel medyada yer alan haberlerde, bir hafta içerisinde bankalara yapılan üst üste baskınlardan dolayı önümüzdeki haftanın 3 günü bankaların kapalı olacağı ifade edildi.

Ne olmuştu?

Lübnan'da döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla 2019'dan itibaren ülkedeki tüm döviz mevduat hesapları dondurulmuştu.

Ardından Lübnan Merkez Bankası, Kasım 2021'de kısıtlı ve hükümetin belirlediği kur üzerinden vatandaşların parasını çekebileceğini duyurmuştu.

Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle zaman zaman olayların yaşandığı ülkede, başkent Beyrut'ta 11 Ağustos’ta da bir kişi, parasını çekemediği için silahla banka çalışanlarını tüm gün rehin almış, daha sonra teslim olmuştu.

Başkent'te 14 Eylül'de de Sali Hafız adlı bir kadın, hesabındaki parayı çekmek için bankayı basmış ve hesabındaki 13 bin dolarlık bir meblağı aldıktan sonra şubeden ayrılmıştı.

 

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU