Kraliçe 2. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti

Kraliyet ailesi, "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde yaşamını yitirdi" açıklaması yaptı

Kraliçe II. Elizabeth. Fotoğraf: AP

Birleşik Krallık tarihinin "en uzun süre tahta kalan monarkı" olan Kraliçe 2. Elizabeth, 70 yıllık görev süresinin ardından 96 yaşında hayatını kaybetti.

Kraliçenin sağlık durumundan endişe edildiği gerekçesiyle tıbbı gözetim altında tutulduğu bildirilmişti.

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Yapılan ayrıntılı değerlendirmenin ardından, Kraliçe'nin doktorları, majestelerinin sağlığı konusunda endişeli ve tıbbi gözetim altında kalmasını tavsiye etti" bilgisi paylaşılmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Naaşı Londra'ya götürülecek

Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth'in, İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde yaşamını yitirdi" ifadesi kullanıldı.

Kraliçenin naaşının yarın başkent Londra'ya götürüleceği belirtildi.

Kraliçe, Kovid-19'a yakalanmıştı

Kraliçenin, 20 Şubat'ta Kovid-19 testi pozitif çıkmış, soğuk algınlığına benzer hafif belirtiler gösterdiği açıklanmıştı.

Geçen sonbahardan bu yana hareket sorunları yaşayan Kraliçe Elizabeth, o tarihten bu yana düzenli olarak baston kullanıyordu.

Kraliçe 2. Elizabeth, sağlık problemleri nedeniyle son dönemde parlamentonun açılışı ve tahta çıkışının 70'inci yılı kutlamaları gibi çeşitli etkinliklere katılamamıştı.

Kraliçe Elizabeth, Camilla'nın "kraliçe" olmasını istediğini açıklamıştı

2. Elizabeth, tahttaki 70'inci yıl dönümüne ilişkin paylaştığı mesajında, veliaht Prens Charles kral olduğunda, eşi Camilla'nın "kraliçe" olmasını istediğini belirtmişti.

Prens Charles kral olduğunda, halkın kendisine verdiği desteğin aynısını Charles'a ve eşi Camilla'ya vereceklerini bildiğini dile getiren Kraliçe, tahttaki 70 yılı boyunca kendisine verdiği destek için de halka teşekkür etmişti.

20220908_5_01071FAC78FC8449BB1D875EB95B4BAA2.jpg
Grafik: AA


21 Nisan 1926'da Londra'nın Mayfair semtinde Bruton Sokağı'ndaki 17 numaralı dairede dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952'de babasının ölümü üzerine kraliçe olmuş, 2 Haziran 1953'te resmi törenle taç giymişti.

Kraliçe, ülke tarihinin "en uzun süre tahta kalan hükümdarı" unvanını elde etmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU