Mars'a ayak basan ilk astronot olmak için eğitim alan 18 yaşında bir genç olarak, Ay'a iniş benim için her şey demektir

Alyssa Carson | Ortak bir amaç uğruna bir araya geldiğinde imkansızı başarabiliriz. Mars sıradaki başarımız olabilir. İlk adımları atacak kişi ben bile olabilirim

(NASA)

Küçüklüğümden beri hayalim, uzay tarihindeki en büyük idollerim sayesinde artık mümkün olan bir hedefi, Kızıl Gezegen’e ulaşma görevini başarıyla tamamlamak. Bir hayal olarak başlamasına rağmen, çok geçmeden işler benim için daha ciddi bir hale geldi. Mars haritalarını inceliyor, uzayla ilgili sürekli okuyor ve çeşitli gezegenlerin yüzeylerini inceleyen videolar izliyordum.Daha sonra aklımı çeşitli kariyer olanakları ve uzayda yapabileceklerime dair fırsatlarla dolduran uzay kampına gittim. Büyüyüp kampa gitmeye devam ederken, ileride ne olmak istediğimi de fark ettim. Mars’a ayak basan ilk insan olacaktım. 

Bu haftasonu Apollo görevlerinin 50. yıldönümü. Başkan John F. Kennedy’nin 1962’de belirlediği amacı takip eden Apollo Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) üçüncü uzay programı.Bu amaca ulaşmamız sadece 7 yılımızı almıştı. Şimdi, 50 yılın ardından, o zaman toplam 24 astronotu Ay'a gönderip 12 tanesini ayın yüzeyine indirmede emeği geçen ve güvenli bir şekilde evlerine geri dönmelerini sağlayan 400 bin kişiyi saygıyla anıyoruz.

Kendimi bildim bileli uzay programı beni hep heyecanlandırmıştır. Bu nesil Ay'a ulaşmanın sadece bir özlem olduğu yarım yüzyıl öncesinde canlı olan ruhu tekrar alevlendirmeye başlıyor. İnsanlığın Ay'a ayak bastığını kendi gözlerimle görmemiş olmama rağmen sizi temin ederim ki benim yaşadığım süre içinde tekrar böyle bir tarih yazacağız. İlk adımları atacak kişi ben bile olabilirim. Ortak bir amaç uğruna bir araya geldiğinde imkansızı başarabiliriz. Mars sıradaki başarımız olabilir.

Apollo programı, bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen bir amaç uğruna hevesimizi yitirmememiz gerektiğine dair bir örnek teşkil etti. Dünya yüzeyinden 2,8 milyon kg. kaldırıp uzaya fırlatarak aya insan indirmenin ve sonra da onları güvenli bir şekilde geri getirmenin yolunu bulan olağanüstü zeki insanlar olmasaydı hiçbirimiz bugün bulunduğumuz yerde olamazdık. Ben de olamazdım. Tarih yazma görevimin bir parçası olarak, bir vatandaş bilim programı olan Possum Projesi’ne (Keseli Sıçan Projesi) katıldım.

Possum, Dünya atmosferinin üst tabakalarını incelerken Final Frontier Space Suit Tasarımının geliştirilmesinde de çalışıyor. Programdaki eğitimim sayesinde 17 yaşına geldiğimde araştırma amaçlı bir yörünge altı uzay uçuşu görevi için sertifika almıştım. Bundan bir yıl sonra, roket, teknoloji ve mürettebatın hazır olması için 2030'ların başına kadar beklemem gerekse de Mars nihai hedefim olmaya devam ediyor.

 

 

Yaşı fark etmeksizin herkes, ister geçmişe dair bir özlemden isterse geleceğe yönelik bir beklentiden kaynaklansın, bu kutlamanın önemini kavrama yetisine sahip. Apollo programını ve başardıklarını çok seviyorum ve kendi kariyerimde benzer adımlarla ilerlemek için sabırsızlanıyorum.

Apollo programı için hayatlarını tehlikeye atanların zihinlerini, zamanlarını, bağlılıklarını, tutkularını ve cesaretlerini bugün birçok insanda yaşayan aynı ruhun parlaması umuduyla kutlamalıyız. Ay'a inişin 50. yıldönümünü kutlarken insanları yeniden Ay'a ve daha sonra da Mars'a göndermeyi amaçlayan Artemis Projesi'nin takdiminin ortasında bulunmamız da çok güzel bir zamanlama.

Geriye dönüp bizi Ay'a götüren Saturn V roketine hayranlıkla bakarken, 2020'de Artemis projesinin bir parçası olarak başlatılacak Uzay Fırlatma Sistemi'ni de dört gözle beklemeliyiz. Uzay programının geleceği ve gittiği yön için gerçekten çok heyecanlıyım. Daha fazla uzay araştırması geleceğe giden yoldur ve ben bu işte tamamen varım.

18 yaşındaki Alyssa Carson ilham veren bir astronot ve uzay tutkunu. Üç uzay mekiği fırlatmasına tanık oldu. 7 kez Uzay Kampı'na, üç kez Uzay Akademisi'ne ve bir kez de Robotik Akademi'ye katıldı. Ayrıca Gelişmiş Uzay Akademisi'nden mezun olan en genç kişi. Alyssa hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.  

 


*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/voices

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU