Nebati: Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın

“Alınan son BDDK kararları geçici”

Fotoğraf: AA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aldığı son kararların daimi değil geçici olduğunu belirterek, enflasyona endeksli tahvil konusunda ise şu an yeni bir adım planlamadıklarını belirtti.

Bloomberg'e yaptığı ve Bloomberg HT'de yer alan açıklamalarında Nebati, BDDK tarafından açıklanan türev işlem, konut kredileri ve nakit döviz pozisyonu yüksek şirketlere TL kredi sınırlandırılması kararları ile ilgili olarak, "Önemli olan bu kararların verdiği mesajlar. Biz diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nebati, uygulamanın süresiyle ilgili hedefleri konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi geçici. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz” dedi.

Haberde, BDDK'nın son kararı sonrasında şirketlerin Kur Korumalı Mevduata yönelebilecekleri, ya da ellerindeki dövizle ithalata ağırlık verip dış ticaret açığını artıracakları gibi eleştiriler konusunda da Nebati, "Etkisini gördük. Burada firma sayısından ve belirlenen rakamdan ziyade etkisi ve verdiği mesaj önemli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor her şeyin farkındayız ve diyoruz ki, 'paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma' " diye konuştu.

Kabinede revizyon iddiaları

Nebati ayrıca, kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu iddiaları ve ekonomi yönetiminde fikir ayrılıkları yaşandığı iddiaları ile ilgili olarak da, "Yok danışmanlarla kavga etmişim, yok başkasıyla ters düşmüşüm hepsi boş dedikodu" dedi ve Erdoğan başkanlığında ekonomide eşgüdüm içinde adımlar attıklarını söyledi.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU