Ümit Özdağ: Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı 900 bini geçti

Suriyeliler dışında vatandaşlık verilen sığınmacı sayısının ise 258 bin olduğunu söyleyen Özdağ, Erdoğan'a seslenerek "2017’den bu yana vermiş olduğunuz vatandaşlıkları Resmi Gazete’de yayınlayın, eğer bu rakama tekabül etmezse özür dileyeceğim" dedi

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, son dönemde sığınmacılara vatandaşlık verilmesi işlemlerine hız verildiğini, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısının 900 bini geçtiğini, Suriyeliler dışında çeşitli milliyetlerden vatandaşlık verilen sığınmacı sayısının ise 258 bin olduğunu söyledi. Özdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "2017'den bu yana vermiş olduğunuz vatandaşlıkları Resmi Gazete'de yayınlayın, eğer bu rakama tekabül etmezse Türk kamuoyu önünde sizden özür dileyeceğim" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Türk vatandaşlığı verilen sığınmacı sayısıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Özdağ, polisin yolu trafiğe kapatarak izin vermemesi üzerine İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü önünde açıklama yapmak zorunda kaldı.

Özdağ, şöyle konuştu:

 2011'den bu yana Türkiye'ye yönelik devam eden göç dalgası neticesinde ülkemizde halen 10 milyonu aşkın sığınmacı ve kaçak, değişik ülkelerden ağırlıklı olarak Suriye, Afganistan, Irak, İran başta olmak üzere -şimdi de Pakistan eklendi- bulunmakta ve yaşamaktadır

"Gerçek sayı Türk halkından gizleniyor"

2018'den itibaren AK Parti, İçişleri Bakanlığı'nda gizlice uygulamaya konulan bir entegrasyon yönetmeliğiyle başta Suriyeliler olmak üzere bu nüfusun Türkiye'ye entegre edilmesi yani vatandaşlık verilerek Türkiye'de kalmak doğrultusunda bir çalışma başlatıldığını söyleyen Özdağ, şöyle konuştu:

Vatandaşlık verilenlerin gerçek sayısı Türk halkından gizlenmesi için eskiden vatandaşlık verildiğinde Resmi Gazete'de vatandaşlık verilenlerin ismi yayınlanırken bu uygulamaya son verilmiş ve vatandaşlık verilenler Türk halkından gizlenmeye başlanmıştır. Bir süre önce 900 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğine dair kamuoyuyla paylaştım. Bu bilgi Göç İdaresi Başkanlığı'nda çalışan vatansever bürokratlar tarafından bana ulaştırılmıştı. Vatandaşlık verilmesi çalışmalarına büyük bir hız verilmiş görülüyor

"Antakya ve Bursa'da günde 200 kişiye vatandaşlık veriliyor"

Süleyman Soylu'nun sözlü talimatıyla randevu almadan gelenler dahil olmak üzere mümkün olan en az belgeyle vatandaşlık verildiğini savunan Ümit Özdağ, "Antakya'da ortalama günde 200, Bursa'da günde 200 kişiye veriliyor. Bunlar Türk halkından gizlenerek yapılıyor. Bakan yardımcısı kamuoyu önüne çıkıyor '250 bin Suriyeliye verdik' diyor. Ben size Suriyeliler dışında vatandaşlık verilen milliyetlerinin sayılarını açıklayacağım. Suriyelilerle ilgili rakamı da biliyorum, 900 binin üzerine çıkmış. Tek tek biliyorum" dedi.

 Özdağ, vatandaşlık alan göçmenlerin rakamlarını şöyle açıkladı:

64 bin 500 Iraklıya verilmiş. 56 bin 385 İran vatandaşına Türk vatandaşlığı verilmiş. 54 bin 327 Afrika'dan gelen insanlara verilmiş. 13 bin 485 Pakistanlıya vatandaşlık verilmiş. 37 bin 813 Afgan'a vatandaşlık verilmiş. 3 bin 716 Mısırlıya vatandaşlık verilmiş. Özellikle Mısırlılara uzun ikamet veriliyor ondan sonra vatandaşlığa geçiriliyor. 14 bin 928 Azerbaycan vatandaşına, 3 bin 846 Özbek vatandaşına, 4 bin 782 Türkmenistan vatandaşına, bin 847 Ermeni vatandaşına, bin 734 Katarlı vatandaşa verilmiş. 321 Birleşik Arap Emirlikleri, 437 Suudi, 563 Ürdün vatandaşına vatandaşlık verilmiş

Özdağ'ın açıkladığı rakamlar toplandığında Suriyeliler dışında vatandaşlık verilen sığınmacı sayısının 258 bin 684 olduğu görülüyor.

"Bu demokrasi ve hukuk devletine darbedir"

Özdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

Vatandaşlık verirken vatan da veriyorsunuz. Bu, Türk halkının seçme ve seçilme özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Türkçe bilmeyen, Türk tarihini bilmeyen, Türk kültürünü bilmeyen Türkiye'yle hiçbir manevi ilişkisi olmayan bu insanlar yarın seçimlerde bu ülkenin kaderini değiştirecek bir şekilde oy kullanacaklardır. Bu iradenizi devretmek anlamına gelir. Bu demokrasiye, hukuk devletine darbedir

"Türk halkına yalan söylüyorsunuz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Özdağ, "Eğer bu rakamlar yanlış diyorsanız ve benim sizden özür dilememi bekliyorsanız buna hazırım, bir şartla. Şu ana kadar 2017'den bu yana vermiş olduğunuz vatandaşlıkların yürürlüğe girmesi şartını Resmi Gazete'de yayınlanmasına bağlayın ve hepsini Resmi Gazete'de yayınlayın. Eğer bu rakama tekabül etmezse Türk kamuoyu önünde özür dileyeceğim sizden. Sayın Erdoğan size sesleniyorum. Verdiğiniz vatandaşlıkları Türk milletinden kaçırmayın. Resmi Gazete'de yayınlamıyorsanız hiç konuşmayın. Bu durumda siz Türk halkına yalan söylüyorsunuz demektir" diye konuştu.

NVİ Genel Müdürlüğü'nden Özdağ'ın iddialarına yanıt

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanılmasına ilişkin işlemlerin gizli bir yönetmeliğe göre yürütüldüğü iddiasını yalanladı.

Özdağ'ın açıklamalarının eleştirildiği açıklamada, "Gazi Meclisin çatısı altında görev yapan bir milletvekilinin, sürekli kamu kurum ve kuruluşlarını hedef alan gerçek dışı beyanlarla kamuoyunu yönlendirmeye çalışması, Türkiye Cumhuriyeti kanun ve yönetmeliklerine uygun çalışan kurumlarımızın sürekli bunları yalanlama yapmakla uğraşmasından dolayı gerçek gündem ve işlerinden uzaklaşmasına neden olmaktadır" denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanılmasına ilişkin işlemler, 29 Mayıs 2009 tarihli, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ve Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik kapsamında yürütülmekte olup usul ve esasları da çok açıktır. Gizli bir yönetmeliğin varlığı ve buna göre işlemlerin yürütüldüğü iddiası büyük bir yalandır. Ayrıca 'Türk vatandaşlığını kazananların Resmi Gazete'de yayımlanmadığı' iddiasına ilişkin olarak, 2009 yılında kabul edilen Türk Vatandaşlığı Kanunu hükümleri yürürlüğe girdiği tarihte nasıl uygulanıyorsa bugün de aynı şekilde uygulanmaktadır. Daha önce de defaatle açıkladığımız gibi vatandaşlığa ilişkin tüm iş ve işlemler, devletimizin resmi kayıtları altında olmakla birlikte iddia edilen vatandaşlık sayıları da tamamen hayal ürünü olup dedikoduya dayanmaktadır.

 

Independent Türkçe, AA, ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU