Çiğdem Toker: Atatürk Havalimanı’ndan ne kalacak?

“TOKİ'ye hatırlatalım: Yapı&Yapı'ya bu Millet Bahçesi'ni yapsın diye ödenecek para, siyasetçilerin ve bürokratların cebinden çıkmıyor”

Fotoğraf: AA

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, millet bahçesine çevrilecek olan Atatürk Havalimanı’nda ihaleyi kazanan Yapı&Yapı firması ile TOKİ’ye bir dizi soru yöneltti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Toker, bugünkü köşe yazısında 2,1 milyar TL’lik ihaleyi kazanan Yapı&Yapı’nın bazı sorulara yanıt vermesi gerektiğini söyledi. “İhaleyi gerçekleştiren kuruluş öyle rahat ve keyfi davranıyor ki çünkü en temel bilgileri dahi topluma açıklamaya tenezzül etmiyor” diyen Toker’in yönelttiği sorular şöyle:

TOKİ, Yapı&Yapı firmasıyla hangi tarihte sözleşme imzaladı?

Millet Bahçesi, Atatürk Havalimanı toplam sahasının ne kadarlık bir bölümüne yapılacak?

Millet Bahçesi, Kuzey Güney pistinin bulunduğu alana mı denk gelecek? Kaç hektar olacak?

Millet Bahçesi, Atatürk Havalimanı sahasının bir kısmına yapılıyorsa, kalan alan kaç dönüm olacak? Bu saha nasıl değerlendirilecek?

Havalimanı olarak kullanılırken, uçakların iniş kalkışı için önem taşıyan “mania” nedeniyle verilmeyen kat izinleri bundan sonra verilecek mi? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yetkilerini, bölgeyi yeni bir konut alanı yapacak biçimde kullanacak mı?

Ülkeyi yönetenler ile bürokratların ve zaman zaman da uluslararası konukların kullandığı Atatürk Havalimanı, bu nitelikteki uçuşa da kapatılıyor mu? Yoksa ülkeyi yönetenler ihtiyaçları oldukça kullanmayı sürdürecek mi?

Atatürk Havalimanı sahasının olası depremde toplanma alanı olarak kullanabilme niteliği olacak mı?

Toker ayrıca “TOKİ'ye hatırlatalım: Yapı&Yapı'ya bu Millet Bahçesi'ni yapsın diye ödenecek para, siyasetçilerin ve bürokratların cebinden çıkmıyor” ifadesini kullandı.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU