Bitcoin'deki yükseliş bir gün bile sürmedi, kripto paralarda düşüş sürecek mi?

Fed Başkanı Powell'in 75 baz puanlık faiz artırımının haziran için masada olmadığını söylemesiyle 40 bin dolar sınırına kadar yükselen Bitcoin tekrar yönünü aşağıya çevirdi

Kripto varlık piyasalarındaki aşağı yönlü seyirle Bitcoin 33 bin 500 seviyelerine geriledi / Fotoğraf: AA

Kripto paralarla son 1 yıl içerisinde tanışanlar pek umduklarını bulamadılar. Ekim 2020 ile Nisan 2021 arasında yaşanan büyük rallide Bitcoin'in fiyatı yaklaşık 6 kat artmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu süreçte bazı alt coinlerde çok daha büyük yükselişler yaşanması piyasaya olan ilgiyi artırmış ve yeni katılımcıların kripto varlıklara yönelmesine neden olmuştu.

Yeni yatırımcıların büyük bölümünün beklentisi kısa sürede büyük kazançlar elde etmekti. Geçen yılın nisan ortasında başlayan ve Temmuz 2021'e kadar süren düşüşün ardından gelen tepki alımları her seferinde ‘ralli başlıyor' beklentilerini kuvvetlendirdi.

Ama beklenen olmadı. Bitcoin'de yaşanan ‘testere' trendi alt coinlerde çok daha büyük dalgalanmalara neden oldu.

Hisse gibi hareket ediyor

Altına alternatif olarak ortaya çıkan ve geçmiş yıllarda belirsizlik dönemlerinde ciddi artışlara imza atan Bitcoin'in son aylarda teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq ile korelasyonu yükseldi. Kripto paralar; ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarına başlayıp parasal genişlemede frene basacak olması, Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmelere hisse senetleriyle aynı yönde tepki verdiği görülüyor. Bu yüksek korelasyonun ne kadar süreceği ya da sürüp sürmeyeceği sorusunun yanıtını şu aşamada vermek zor. Ancak kurumsal yatırımcı sayısının artması ve gelecek regülasyonlar bu korelasyonun devam edebileceği görüşlerini kuvvetlendiriyor.

Fed bile kurtaramadı

Gelelim geride bıraktığımız haftadaki hareketlere… Fed'in faiz kararı tüm dünyada piyasaların ana gündem maddesiydi. Fed faizleri beklentiler doğrultusunda 50 baz puan artırarak yüzde 0.75-1 aralığına yükseltti.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın halen yumuşak bir inişin mümkün olduğu belirtmesi ve haziran ayı için 75 baz puanlık artırım ihtimalini masadan kaldırması Bitcoin'e çok kısa nedes aldırdı. Powell'ın açıklamalarıyla Bitcoin, 40 bin dolar sınırına dayandı ama bu seviyeyi geçemedi. Ardından Naqdaq'ta yaşanan sert düşüş kripto paralara da yansıdı ve Bitcoin hızla 35 bin doların altına indi. (Haberin yazıldığı sırada 33 bin 500 dolar seviyelerinde)

33-34 bin dolara dikkat

DÜNYA'dan Ufuk Korcan, “Olumsuz olarak adlandırabileceğimiz bu senaryoda geri 35 bin 500 dolar seviyesi ile 33 bin – 34 bin dolar bandı son derece kritik destek bölgeleri. Özellikle 33 bin-34 bin dolar destek bandı son derece önemli. Zira olası geri çekilmelerde paritenin bu bölgeye gerilemesi durumunda tepki hareketi gelmesi gerekiyor. Aksi taktirde 30 bin dolarlı seviyelerin altının da görülme riski artacak. Parite üzerinde az da olsa bir rahatlamadan bahsedebilmemiz için ise 37 bin dolar seviyesinin üzerinde haftalık kapanış görülmesi şart. Ancak asıl rahatlamanın 43 bin dolar seviyesinin üzerine çıkılmasıyla alınacağı unutulmamalı” diye yazdı.

 

Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU