İSKİ'den Bakan Varank'a fatura yanıtı: Sayı 30 bindir

İSKİ'den yapılan açıklamada "İstanbul'daki su birim fiyatı, insani su hakkı kapsamında verilen ücretsiz su da dikkate alındığında, 30 büyükşehir belediyesi arasında 18. sıradadır" ifadesi yer aldı

Fotoğraf: AA

 İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), kentte borcu nedeniyle suyu geçici kapalı olan abone sayısının 28 Nisan itibarıyla 30 bin 665 olduğunu bildirdi.

İSKİ'den yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın, İstanbul'da 400 binden fazla abonenin suyunun kesik olduğu ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"İstanbul'da su, nispeten daha ucuzdur"

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

İstanbul'da borcundan dolayı suyu geçici kapalı olan abone sayısı, 28.04.2022 tarihi itibarıyla 30 bin 665'tir. Bu sayı İSKİ'nin 6 milyon 800 bin olan toplam abone sayısı dikkate alındığında binde 4,5 civarında bir orana denk gelmektedir. Öte yandan, İstanbul'daki su birim fiyatı, insani su hakkı kapsamında verilen ücretsiz su da dikkate alındığında, 30 büyükşehir belediyesi arasında 18. sıradadır. Yani İstanbul'da su, diğer illere göre nispeten daha ucuzdur.   

Varank "Aldatma var" demişti

Varank, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği faturalara ilişkin, “Madem faturaları bu kadar düşünüyorsunuz. İstanbul’da suyu kesilen 400 binden fazla aboneden para almayın. . İşte burada bir tiyatro var, yalan var, vatandaşı aldatma var. Bizim siyasetimizde hiçbir zaman yalan, aldatma olmadı” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU