Anadolu Ajansı'nda yönetim başka sendika başka şey söylüyor

AA yönetimi maaşlardaki kesintiye toplu iş sözleşmesi sürecini gerekçe göstermişti, sendika "toplu iş sözleşmesiyle alakası yok" açıklaması yaptı

Anadolu Ajansı’nda çalışan gazetecilerin üye olduğu Hak İş’e bağlı Medya İş Sendikası maaşlardaki kesintiye ilişkin üyelerine mesaj gönderdi.

Mail yoluyla gönderilen mesajda 1000-1500 TL’lik kesintinin sendika ile Anadolu Ajansı arasında devam eden toplu iş sözleşmesiyle alakasının olmadığı belirtildi. 

Sendika düşüşün sebebini şu şekilde açıkladı:

“Asgari ücretin artmasından kaynaklanan SGK kesintisinin ciddi oranda artması ve ocak ayında yatması gereken ancak bu yıl hangi tutarda uygulanacağı henüz belirlenmeyen yaklaşık 800 TL brüt giyim yardımının yatmamasıdır.”

Anadolu Ajansı’nda yönetici kadro ve müdürlerin dışında kalan çalışanların maaşlarının düşürülüp sabitlendiği iddia edilmişti.

AA Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya iddiayı çalışanlara gönderdiği mesajla yalanlamış, "Dönemsel olarak verilen sosyal yardımların toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin devam etmesi dolayısıyla henüz ödenemediğini" belirtmişti.

Açıklamada toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından oluşan tüm hak ve alacak farklarının ayrıca ödeneceği ifade edilmişti.  

Toplu iş sözleşmesinin ekim ayında tamamlanması ve zamlı maaşların yatırılması gerekiyordu. 

Görüşmelerin ne zaman tamamlanacağı ve çalışanların farkları ne zaman alabileceğine dair çalışlanlara yapılmış bir açıklama yok.
 

DAHA FAZLA HABER OKU