İsviçre bankasındaki 18 bin gizli hesap ifşa edildi

İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse'de tutulan 100 milyar dolar büyüklükte en az 18 bin hesaba ilişkin bilgiler basına sızdırıldı

Credit Suisse'de bulunan 18 binden fazla hesap sızdırıldı / Reuters

İsviçre'nin bankacılık devi Credit Suisse'de bulunan 18 binden fazla hesap sızdırıldı. Onlarca gazetecinin koordineli çalışması sonucu gerçekleştirilen ifşaat sonucu suçluların, insan hakları ihlalcilerinin ve yaptırıma maruz kalan kişilerin İsviçre bankasının müşterisi olduğu görüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsviçre Sırları (Suisse Secrets) olarak adlandırılan belgelerle ilgili, belgeleri yayınlayan kuruluş olan Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi'nin (OCCRP) yaptığı açıklamaya göre, sızdırılan hesaplar 1940'lardan 2010'lara kadar açılan müşterilere ait. Sızdırılan 18 bin hesabın toplam 100 milyar dolara yakın parası bulunuyor.

163 gazeteci üzerinde çalıştı

İlk olarak Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin ele geçirdiği bilgiler ABD'li New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Monde'un da dahil olduğu dünya çapında 46 medya kuruluşunun ortak çalışmasıyla yayına hazırlandı. Çalışmada 163 gazeteci yer aldı.

OCCRP'nin kurucu ortağı Paul Radu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Koşullar ne olursa olsun, işlerini her zamanki gibi sürdürebilen suçluları ve yolsuz politikacıları çok sık gördüm, çünkü haksız kazançlarının güvende tutulacağından eminler. Soruşturmamız, bu insanların suçlarına rağmen, demokrasilerin dünyanın her yerindeki insanların zararına olan düzenlemeleri nasıl aklayabildiğini ortaya koyuyor

gizliler.png
Görsel: Sözcü

 

Ajanlar, diktatörler, baronlar...

Bankalarda hesapları bulunanlar arasında Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in yönetimi sırasında istihbarat teşkilatı başkanı olan Ömer Süleyman, eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Tokayev'in eski eşi Nadejda Tokayeva, Sırp uyuşturucu baronu Darko Saric gibi isimler bulunuyor. Ürdün Kralı 2. Abdullah ve eşi de bankada hesapları olanlar arasında.

"Gizlilik ahlaksızlık"

Banka bilgilerini sızdıran kişi veya kurumun Süddeutsche Zeitung adlı Alman gazetesine verdiği açıklamada, "İsviçre'de bankacılık yasalarındaki gizliliğin ahlaksız olduğunu düşünüyorum. Bankaların müşterilerinin finansal gizliliğini koruması aslında vergi kaçakçılarıyla işbirliği yaptıkları gerçeğinin üstünü örtüyor" diye konuştu.

Credit Suisse, son on yıldır finansal suçların önüne geçmek için ek yatırım yaptığını ve çalışmalar sürdürdüğünü ekledi.

 

Sözcü, BBC Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU