Mısır krizi çözülüyor: Sinemadaki kavgaya devlet el koydu

Kampanya ve toplu satış gibi faaliyetler, yapımcı ve dağıtımcı arasındaki sözleşme ile hüküm altına alınacak

Sinema yapımcıları ile salon işletme sahipleri arasında yaşanan kriz büyürken, gözler gerilimi sonlandıracak yasa teklifine çevrildi. 

Gişe rekorları kıran filmlerin hasılatlarının düşük kaldığını ve sinema salonlarından gelen seyredilme sayıları verilerinin güvenilir olmadığını savunan yapımcılar, sinema biletiyle ilgili yapılan promosyon düzenlemesinden anında haberdar olmak istiyor. 

Film yapımcıları, salonlarda mısır, kola ve sinema biletine yapılan indirimlerin biletten karşılanmasına tepki gösterirken, işletmeciler promosyon sayesinde salonlara daha fazla seyircinin geldiğini söylüyor.

 

Kanun teklifi Çarşamba görüşülecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarafların uzlaşmazlığını çözecek kanun teklifini geçtiğimiz haftalarda TBMM’ye göndermişti. Önümüzdeki Çarşamba görüşülecek teklifle, sinema salonu işletmecileri tarafından uyulması gereken reklam, fragman ve film arası süreleri belirleniyor. 

Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla 10, fragman gösterim süresi en az üç, en fazla beş, sinema filmi gösterim arası ise en fazla 15 dakika olarak sınırlandırılıyor. 

 

 

Yapımcı ve dağıtımcı ile sözleşme yapılması şartı getirilecek

İzleyici sayısının artırılmasına yönelik kampanya ve toplu satış faaliyetlerinin ancak filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirilebilmesi hüküm altına alınıyor. 

 

 

Denetim komisyonu kurulacak

İstatistiklerin temini ve şeffaflığın sağlanması için sinema salonu işletmecilerinin film gösterimleriyle ilgili bilgileri Bakanlığa iletmek üzere gerekli donanım ve yazılımı işler halde bulundurmaları hüküm altına alınıyor. 

Sinema salonu işletmecilerine eksiklerin giderilmesi için 60 günlük süre tanınacak. 

Belirtilen yükümlülüklere ilişkin denetimleri gerçekleştirmek üzere denetim komisyonları kurulacak. 

Söz konusu yükümlülükleri yerine getirmeyenlere ise 20 bin ila 50 bin TL idari para cezası verilecek.
 

DAHA FAZLA HABER OKU