1 Temmuz'dan itibaren elektriğe yüzde 14.98 zam geliyor

Habertürk'ün haberine göre EPDK kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar verdi

Fotoğraf: Pixabay

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) milyonlarca aboneyi ilgilendiren önemli bir karar aldı.

Haberde kurulun elektrik fiyatlarına yüzde 14.98 artırılmasına karar verdiği belirtiliyor.

EPDK daha önce elektriğe temmuzda zam yapılacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) başta olmak üzere kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin maliyet artışlarıyla ilgili taleplerinin bugünkü EPDK toplantısında ele alındığı belirtiliyor.

Habere göre yüzde 14.98 oranındaki zam, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere konut, ticarethane ve sanayiye yansıyacak. 

EPDK zam iddialarıyla ilgili 10 Haziran'da şu açıklamayı paylaşmıştı:

Elektriğe zam yolda: Temmuzda yüzde 30'un üzerinde zam yapılacak' başlıklı haberde, kurumumuzun 16/5/2019 tarihli ve 8592 sayılı Kurul Kararı ile 2019 yılı Haziran-Aralık dönemi için aylık bazda, tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetlerinin güncellenmesi de gerekçe gösterilerek 1 Temmuz 2019 itibarıyla geçerli olacak perakende elektrik satış tarifelerinde yüzde 34 oranında artış olacağı yönünde asılsız bir bilgi yer almaktadır. Bilindiği üzere tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetinde yapılan güncelleme nihai elektrik tarifelerini etkilememekte olup, söz konusu öngörü referans niteliğindedir. Perakende elektrik satış tarifeleri ilgili mevzuat kapsamında belirlenmekte olup, 1 Temmuz 2019 itibarıyla geçerli olacak tarifelere ilişkin herhangi bir karar alınmadığı gibi herhangi bir karara esas hesaplama da henüz yapılmamıştır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU