Türk Lirası, dolar ve euro karşısında "eridi"

Türk Lirası'ndaki rekor değer kaybı, Erdoğan’ın "faize karşı mücadele" açıklamalarının ardından geldi. Dolar/TL gün içerisinde yüzde 17'ye ulaşan yükselişle 13,50 seviyesine kadar tırmandı

Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürüyor.

Erdoğan düşük faizlere ilişkin, "Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz" derken, süreci "ekonomik kurtuluş savaşı" olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı, faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyerek, TL'deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etti.

Düşük faiz kararlılığına ilişkin açıklamalar sonrası dolar/TL'de tarihi zirvesine çıktı.

Dolar 13 lirayı aştı

Başta Cumhurbşkanı Erdoğan olmak üere partilerin grup toplantılarında yaptıkları açıklamaların ardından gün içerisinde yüzde 17'yi aşan yükselişlerle dolar/TL, 13,45 seviyesine ulaşırken, Euro/TL 15,16 zirvesini gördü. Sterlin/TL kuru ise 17 lirayı aştı. 

Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB'nin indirime devam edeceğininin sinyalini vermesi ve politik cepheden bu yönde mesajların devam etmesi TL'deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

Gram altın 760 liranın üzerinde

Gram altın, dolar/TL'deki yükselişle beraber rekor tazeleyerek 761 liraya ulaştı. Sene başından bu yana yüzde 50'den fazla yükseliş kaydeden güvenli liman gram altın, bu seneye 450 TL civarında başlamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Faiz indirimi yapılabilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 20'ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL'de art arda gelen sert değer kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta 100 baz puan ile devam ederken, gelecek ay bir faiz indirimi daha yapabileceğine işaret etti.

Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB'nin indirimlere devam edeceğinin sinyalini de vermesi TL'deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

Gelişmekte olan ülke para birimleri dolardaki küresel güçlü seyir nedeniyle değer kaybetse de TL'deki kayıp açık ara daha fazla oldu.

Investing’in verilerine göre TL'nin son bir seneden beri değer kaybı yüzde 48'i aşmış durumda.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU