BM: Taliban, IŞİD'in Afganistan'da büyümesini durduramıyor

BM temsilcisi yaptığı açıklama, "Daha önce birkaç yer ve başkentte bulunan IŞİD şimdi neredeyse tüm vilayetlerde ve giderek daha da aktif hale geliyor" dedi

Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons, Taliban'ın Afganistan'da IŞİD'in büyümesini durduramadığı uyarısında bulundu.

Lyons, BM Güvenlik Konseyi'ne brifinginde, "Daha önce birkaç yer ve başkentte bulunan IŞİD şimdi neredeyse tüm vilayetlerde ve giderek daha da aktif hale geliyor" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Taliban'ın IŞİD ile bağlantılı olduğunu düşündüğü şüphelileri hukuk dışı gözaltına aldığı ya da öldürdüğüne dikkati çeken Lyons, "Taliban, IŞİD'in Afganistan'da büyümesini durduramıyor" ifadesini kullandı.

Lyons, IŞİD'in Afganistan'daki saldırılarını da artırdığını belirterek, geçen yıl 60 civarı saldırı düzenleyen örgütün bu yıl 334 saldırı gerçekleştirdiğini belirtti.

"Afgan ekonomisi çökerse uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı artar"

Afganistan'da insani durumun da giderek kötüleştiğine dikkati çeken Lyons, uluslararası topluma insani yardımları artırması çağrısı yaptı.

Lyons, Afganistan'da ekonominin çökmesi durumunda ise uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığının artıracağı ve bu durumun terörü tetikleyeceği uyarısında da bulundu.

 

AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU