Birleşik Krallık'ta askerler akaryakıt dağıtmaya başlayacak

Ülkede, pazartesi sabahından itibaren akaryakıt dağıtımını askerler gerçekleştirecek. Askerler böylece, istasyonlar üzerindeki baskıyı hafifletmek için "geçici" destek sağlayacak

Ülkede yaşanan akaryakıt krizi sonrası, benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşmuştu / Fotoğraf: Reuters

Son haftalarda tır sürücüsü yeterisizliği nedeniyle akaryakıt krizinin yaşandığı Birleşik Krallık'ta silahlı kuvvetler personeli, pazartesiden itibaren benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başlayacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, 100'ü şoför olmak üzere yaklaşık 200 asker, istasyonlar üzerindeki baskıyı hafifletmek için "geçici" destek sağlayacak.

Bir hafta boyunca tankerleri ve benzin istasyonlarının depolarını nasıl dolduracaklarını öğrenen askerler, ilk teslimatları pazartesi sabahı yapacak.

Ayrıca, 300'e kadar yabancı akaryakıt tankeri sürücüsü de mart ayının sonuna kadar ülkede çalışmak üzere çok kısa sürede göreve başlayacak.

Ülkede yapılan bir araştırmada, petrol istasyonlarının en az yüzde 26'sında ne benzin ne de dizel bulunuyor.

Kriz, önceki hafta BP ve Tesco Alliance'ın ülke çapında ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı nedeniyle tedarikin kesintiye uğradığını açıklamasının ardından başlamıştı.

Açıklama sonrası istasyonlar önünde uzun kuyruklar oluşurken, bazı istasyonlarda akaryakıt bitmişti. Sorunun çözümü için kısa süreli olarak askerlerden yararlanacağı açıklanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU