FETÖ'de dolandırıcılık iddiası: ABD'de dava açıldı

Ömer Casurluk'un, Türkiye'den ABD'ye kaçan örgüt mensuplarından 9 milyon dolar topladığı iddia edildi

Fotoğraf: AA

ABD federal düzenleyiciler, Türkiye'den kaçan FETÖ mensuplarını milyonlarca dolar dolandırdığını iddia ettikleri Ömer Casurluk hakkında dava açtı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ömer Casurluk ve kurduğu şirket olan Star Chain A.Ş. hakkında Atlanta'daki federal mahkemeye suç duyurusunda bulundu.

İddiaya göre, Casurluk, Kasım 2016'dan 2019'a kadar, Türkiye'den gelen esnaflar adına restoran ve fast food markaları ile franchise sözleşmeler yaptı. Bunun için de yatırımcılardan yaklaşık 9 milyon dolar topladı.

Dolandırılanların 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'den ABD'ye kaçan örgüt mensupları olduğu belirtiliyor. ABD ve Türkiye çifte vatandaşı olan Casurluk, 2009 yılında ABD'ye taşındı ve Türk Amerikan Ticaret Odası'nın genel müdürü oldu.

Casurluk'un franchise satın almak için, kendisini ortaklığa katkıda bulunmuş gibi göstererek, yatırımcılara şişirilmiş bir satın alma fiyatı verdiği iddia ediliyor. Bu durumda restoran sadece yatırımcının parasıyla satın alınmış oluyor.

Casurluk ve Star Chain'in franchise belgelerinde yatırımcıları sahip olarak tanımlamadığı da belirtiliyor. Şikayette, Casurluk'un yatırımcıların parasını kişisel kullanımı ve sahip olduğu diğer işletmeleri desteklemek için kullandığı kaydedildi.

AP haber ajansı, Casurluk'a ulaşacak bir telefon numarası bulunamadığını ve mahkeme kayıtlarında suçlamalar hakkında yorum yapabilecek bir avukat yer almadığını belirtti. Georgia iş kayıtları, Star Chain'in geçen yıl idari olarak feshedildiğini gösteriyor.

AA'da geçen yıl yer alan bir haber ise, Ömer Casusluk, FETÖ'nün Atlanta'daki iş adamları derneğinin başında olduğu ve  ABD'ye kaçan örgüt mensuplarını iş kurma bahanesiyle dolandırdığı öne sürüldü.

Haberde, dolandırıldığını savunan örgüt üyeleri ise mahkemeye giderek Ömer Casusluk ve birlikte hareket ettiği FETÖ imamı Ahmet Çiçek hakkında şikayetçi olduğu belirtildi.

 

Independent Türkçe, AP, AA, Euronews Tükçe

DAHA FAZLA HABER OKU