Gürsel Tekin: Millet İttifakı 6-7 partiye çıkabilir

“Her parti kendi adayını çıkarsın noktasında karar verilirse CHP’nin adayı hazır”

Fotoğraf: AA

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP ve İYİ Parti’nin ana omurgasını oluşturduğu Millet İttifakı’nın ilerleyen günlerde 6-7 partiye ulaşabileceğini söyledi.

Milliyet gazetesine konuşan Tekin, “Önümüzdeki günlerde Millet İttifakı’nda genişleme bekliyorum” dedi ve şunları söyledi:

Büyük olasılıkla 6-7 parti olabilir. Millet İttifakı’nın ana omurgası 4 partiden oluşuyor ve dördünde de çok kararlı bir tutum görüyorum. Zaman zaman enfekte edilse de son derece dirayetli bir duruşu görüyoruz. Bu sistem vatandaşa dar geldi, olmuyor. Çünkü bu sistemi çok abarttılar. Öyle bir cennet vaat ettiler ki siyasetçi olmasam ben de heveslenirim, “Dolar düşecek, terör bitecek, hukuk saat gibi işleyecek, faiz sıfırlanacak” Hiçbiri olmadı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“CHP’nin adayı hazır, o konuda tereddüt yok”

CHP’de 35 yılının geçtiğini kaydeden Tekin, “Cumhurbaşkanı adayı var mı, yok mu, tartışması doğru tartışma değildir. Bugün CHP’nin adayı hazır. Hiç o konuda tereddüt yok. Ama takdir edersiniz ki CHP, Millet İttifakı’nın lokomotifi olarak demokratik istişare mekanizmalarını işletmek zorunda. Millet İttifakı’ndaki siyasi partilerin ortaklaşa alacağı kararlar bizim için bağlayıcı. ‘Ortak aday’ denirse ona göre hareket edilir; yok ‘her parti kendi adayını çıkarsın’ noktasında karar verilirse CHP’nin adayı hazır” dedi.

Tekin, HDP konusunda da şu görüşlerini dile getirdi:

HDP ve HDP gibi sosyalist partiler üçüncü ittifakı oluşturur. HDP 30 yıllık siyasi hareket. 2018’den sonra siyasi bir kararla sorgulanır hale geldi. Neden? Dediler ki Kürt seçmen bizim dediğimizi yaparsa iyi, yapmazsa kötü. HDP üstünden milyonlarca Kürt seçmenin sorgulanması hiç doğru değil. “Belediye başkanlarını belediye meclis üyelerini görevden almak...” Bu yöntemler hep o partiyi, o siyasal hareketi büyütmüştür.

 

Milliyet, Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU