Çin'de yapılan bir araştırmada, yarasalarda Kovid-19'a benzeyen ikinci virüs tespit edildi

Ülkede, yarasalar üzerinde yapılan araştırma, Kovid-19'a benzer bir koronavirüs tespit edildi. Araştırmacılar, virüslerin yarasalarda dolaşmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde yüksek bir frekansta ortaya çıkabileceğini kaydetti

Fotoğraf: AA

Yapılan bri araştırma, Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletindeki bir bölgede yarasaların insanlara koronavirüs yayma potansiyellerinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.  

Shandong Üniversitesi'nden Weifeng Shi ve bir ekip, Mayıs 2019 ile Kasım 2020 ayları arasında ormanda yaşayan küçük yarasalardan örnekler topladı. 

Yarasaların ağızlarından sürüntü almanın yanı sıra idrar ve dışkıları test edildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Koronavirüse benzeyen yeni bir tip

Cell dergisinde yayınlanan raporda, "SARS-CoV-2 benzeri dört corona virüs de dahil olmak üzere farklı yarasa türlerinden toplam 24 yeni corona virüs genomu topladık" bilgisine yer verildi. 

Rapora göre, bu virüslerden biri genetik olarak mevcut pandemiye neden olan SARS-CoV-2 virüsüne çok benziyor. 

2020 yılında haziran ayında Tayland'dan toplanan SARS-CoV-2 ile ilgili virüsle birlikte bu sonuçlar, virüslerin yarasa popülasyonlarında dolaşmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde yüksek bir frekansta ortaya çıkabileceğini açıkça gösterdi.

Virüsün kaynağı ağaraştırılıyor

Araştırmacılar SARS-CoV-2'nin nereden geldiğini bulmaya çalışıyor. Bir yarasa muhtemel bir kaynak olsa da, virüsün bir aracı hayvana bulaşmış olması mümkün.

Örneklerin çoğu at nalı yarasa türlerinden geldi. 2017'de Yunnan'da bir mağarayı örnekleyen araştırmacılar, at nalı yarasalarda genetik olarak SARS virüsüne çok yakın virüsler buldular.

 

Independent Türkçe, NTV

DAHA FAZLA HABER OKU