Korkut Eken'den Atilla Peker açıklaması: O günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine 'eleman' kullanılıyordu

Eken, "Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim" diye konuştu

Fotoğraf: Twitter

Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in, Kıbrıslı gazeteci "Kutlu Adalı'yı öldürmek için" birlikte Kıbrıs'a gittiğini söylediği eski MİT'çi Korkut Eken, Peker’i neden yanında götürdüğüne ilişkin olarak, "Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine ‘eleman' kullanılıyordu" dedi. 

Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker savcılığa verdiği dilekçede gazeteci Kutlu Adalı'yı öldürmek için eski MİT'çi Korkut Eken'le Kıbrıs'a gittiklerini iddia etti.  

Eken ise Atilla Pker ile Kıbrıs'a gittiğini doğruladı ancak Kutlu Adalı cinayeti ile ilgisi olmadığını söyledi.

"Şimdi aslan gibi arkadaşlar bu işleri yapıyor"

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'e konuşan Korkut Eken "Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine ‘eleman' kullanılıyordu. Tabii aslolan devletin kendi elemanlarını kullanmasıdır. Şimdi aslan gibi arkadaşlar bu işleri yapıyor. Şu anda MİT'in yurtdışı operasyonlarını izliyorum, çok büyük başarılar elde ediliyor. Teknik imkanlar çok. Bize para-pul da vermezlerdi. O zaman örtülü ödeneği harcamayıp seneye aktarmak önemliydi" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eken şöyle devam etti: 

Bakın, siyasiler birbirine arka çıkıyor. ‘İçişleri Bakanın yanındayım, arkasındayım' denilip konu kapatılıyor. Peki Korkut Eken'in arkasında kim var? Allah'tan korkulur. Şanımla, şerefimle arkadaşlarımla görevlerimi en başarılı biçimde bitirdim, emekli oldum. Başarısız hiçbir operasyonum olmadı.

Hasan Kundakçı: Eken'le kısa bir görüşmem oldu

O dönemde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulunan Hasan Kundakçı da Eken'in o dönem Kıbrıs'a geldiğini, kendisiyle kısa bir görüşme yaptığını kabul ederek şunları söyledi:

O günlerde biz KKTC'de daha çok dış tehditlere karşı hazırlık yapıyorduk. Lefke bölgesinden terör örgütü mensuplarından sızan unsurları oluyordu. Dış tehdit  nedeniyle onunla daha fazla uğraşamıyorduk. Korkut Eken, KKTC'ye geldi. Kendisiyle kısa bir görüşmem oldu.
 

 

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU