İsrail'de bayram kutlamalarında yaşanan izdiham nedeniyle en az 44 kişi öldü

İzdihamda en az 103 kişi de yaralandı

Fotoğraf: AA

İsrail'in kuzeyinde, Yahudilerin Lag BaOmer Bayramı'nın kutlandığı bir alanda yaşanan izdiham nedeniyle en az 44 kişinin hayatını kaybettiği, 103 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Haaretz gazetesinde yer alan haberde, gece yarısından sonra ülkenin kuzeyindeki Safed kenti yakınlarındaki Meron Dağı'nda Lag BaOmer Bayramı'nın kutlandığı alanda izdiham yaşandığı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrailli sağlık ekiplerine dayandırılan haberde, izdiham nedeniyle 44 kişinin yaşamını yitirdiği, 103 kişinin de aralarında ağır olanlar da olmak üzere yaralandığı ifade edildi.

Durumu ağır olanların tahliyesi için bölgeye 6 ambulans helikopter gönderildiği, çok sayıda sağlık ekibinin de olay yerine ulaştığı kaydedildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Twitter'dan yayımladığı mesajda, olayın "ağır felaket" olduğunu ve yaralıların iyileşmesi için dua ettiklerini dile getirdi.

Türkiye taziye mesajı yayımladı

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in kuzeyindeki Meron Dağı'nda dini bayram kutlaması sırasında yaşanan izdiham nedeniyle hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu izdiham sonucunda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğinin üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Bu elim olay nedeniyle İsrail halkına ve hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadesine yer verildi.

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU