HÜDA PAR: Ciddi bir ekonomik kriz süreci yaşıyoruz, devlet, hatalarıyla yüzleşmeli

Ekonomik krizlerin oluşmasında, yolsuzlukların da bir payının olduğunu ifade eden Sağlam, Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesinin başarılı olmadığını söyledi

Fotoğraf: HÜDA PAR

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, haftalık düzenlediği gündem toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Sağlam, “Pandemi sürecinin olumsuz etkileri, yükselen döviz kuru, artan faizler, enflasyon ve büyük oranda ithal hammaddeye dayanan üretim girdilerinde artan maliyetler aşırı fiyat artışlarını beraberinde getirmiştir. Yaşanan sıkıntılar diğer taraftan istihdamda daralma olarak karşımıza çıkmaktadır" dedi.

"Türkiye yolsuzlukla mücadelede başarılı değildir"

Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesinin başarılı olmadığını sözlerine ekleyen Sağlam şunları söyledi:

Ekonomide mevcut kötü gidişata pandemi sürecinin getirdiği yükün de binmesi, uluslararası iktisadi ölçümlere de yansıdı. Yüksek işsizlik ve enflasyon oranları üzerinden hesaplanan sefalet endeksinde Türkiye’nin 4. sırada yer alması, ötelenen ekonomik sorunların korkutucu bir aşamaya geldiğini göstermiştir. Bununla birlikte Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu (GRECO)’nun yayımladığı 2017-2020 dönemine ait verilere göre Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmediği için yolsuzlukla mücadelede kan kaybı yaşanmaktadır.

"Ciddi bir ekonomik kriz sürecini yaşıyoruz"

Ekonomik krizlerde, yolsuzluk ve usulsüzlüklerin de bir payının olduğunu belirten Sağlam, “Ciddi bir ekonomik kriz sürecini yaşıyoruz. Bu anlamda toplumun temsilcileri, toplumdan gelen eleştirileri dikkate almakla yükümlüdür. Enflasyon oranının toplumun belini büktüğü şu günlerde devlet, hatalarıyla yüzleşmeli ve daha sorumlu davranmalıdır.  Halkın karşı karşıya kaldığı bu musibette devlet de şeffaflık ve israfı önleme konusunda üzerine düşeni yapmalı, sıfır tolerans ile yolsuzlukların üzerine gitmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU