Orhan Pamuk'tan "Veba Geceleri" açıklaması: Milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur

Kitabında, Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddialarına ilişkin açıklama yapan Pamuk, "Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır" dedi

Fotoğraf: AA

Yazar Orhan Pamuk'un "Veba Geceleri" isimli romanında Mustafa Kemal Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddiaları, Yapı Kredi Yayınları tarafından yalanlandı.

Yapı Kredi Yayınları, bazı basın organlarında ve sosyal medyada yer alan iddiaya ilişkin yazılı açıklama yayımladı. 

Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada,  "Veba geceleri kitabında yer alan Kolağası Kâmil karakteri, romanın geçtiği 'hayali' Minger adasının tüm vatandaşları tarafından bir halk kahramanı ve kurtarıcı olarak görülmektedir" denildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada, Pamuk'un konuyla ilgili ifadelerine de yer verilerek şunları kaydedildi:

Yazarımız Orhan Pamuk yeni kitabı hakkında bu haber ve yorumlar üzerine 'Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri'nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır' değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmak istemiştir.

Ahmet Hakan köşesine taşımıştı

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, gazetedeki köşesinde Pamuk'un romanındaki söz konusu iddialarla ilgili dün bir yazı kaleme almıştı.

Ahmet Hakan, "Orhan Pamuk romanında Atatürk’le alay mı ediyor?" başlıklı yazısında, şu ifadelere yer verdi:

Orhan Pamuk’un son romanı 'Veba Geceleri' ile ilgili bir tartışma çıkmış durumda. İddiaya göre: Orhan Pamuk, romanında Atatürk’le alay ediyor! İnceleme ve araştırmalarımın sonuçlarını aktarıyorum: 'Veba Geceleri' romanında bir 'Kolağası Kâmil' var. Kolağası Kâmil’in temel özellikleri şunlar: Askeri okulu derece ile bitirmiş. İnce bıyıklarını yukarı doğru tarayan yakışıklı genç bir subay. Annesi ikinci kez evlendiği için ona kırgın. Çocukken kargaları kovalamış. Postane basıp telgraf sistemine el koymayı başarmış. Rum bir eczacının amblemini taşıyan komik bir bayrağı sallayarak komutan olmuş. En sonunda da Cumhurbaşkanı olmuş. Bütün bu tanımlamalara bakıp da... 'Aaaa! Atatürk’ü anlatıyor' demeyecek biri çıkar mı acaba? Tabii ki çıkmaz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU