IMF ile anlaşamayan Arjantin yeniden temerrüde düşme tehlikesi ile karşı karşıya

Arjantin Ekonomi Bakanı borç yeniden yapılandırmaya destek için Avrupa'da temaslarda bulunacak. Ülkenin ödemeleri ötelemeyi başaramaması durumunda temerrüde düşebileceği belirtiliyor

Arjantin'de pek çok muhalif de ülkenin IMF ile yeniden anlaşma yapmasına karşı çıkıyor / Fotoğraf: AFP

Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman, IMF'e ve Paris Kulübü'ndeki kreditörlere olan milyarlarca dolar borcun G7 ve G40 ülkeleri ile yeniden müzakere edilmesine destek için bugün Avrupa'da temaslarda bulunacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)Arjantin'in borç yeniden yapılandırma planını anlatmak için 5 günlük bir Avrupa ziyareti planlayan Guzman, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da mevkidaşları ve diğer yetkililer ile bir araya gelecek.

Arjantin, Paris Kulübü'ne olan 2,4 milyar dolar borcunun vadesinin dolması ile karşı karşıya ve ziyaret edeceği ülkeler Paris Kulübü üyeleri.

IMF ile anlaşmak istiyor

Arjantin borçlarını ödeyebilmek için IMF ile 45 milyar dolarlık anlaşma imzalamak istiyor.

Arjantin 2018 yılında imzaladığı 57 milyar dolarla Uluslararası Para Fonu'nun en büyük kredi anlaşmasını imzalamıştı fakat programı hayata geçirmeyi başaramadı. Hükümet şimdi bu anlaşmayı yeniden aktive etmek için müzakereler yürütüyor.

Daha önce 9 defa temerrüde düştü

Geçtiğimiz yıl kamu borçları nedeniyle dokuzuncu defa temerrüde düşen Arjantin ekonomisinin tekrar rayına oturabilmesi için IMF anlaşması olmazsa olmaz görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Arjantin Devlet Başkan Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner, Uluslararası Para Fonu’na olan 45 milyar dolarlık borcu mevcut müzakere koşulları kapsamında geri ödeyemeyeceklerini açıkladı.

 

Finansgundem

DAHA FAZLA HABER OKU