Akit yazarı: Amirallere en büyük ceza, bu sorular!

Ali Karahasanoğlu, gözaltındaki emekli amirallerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi

Fotoğraf: AA

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, Montrö Sözleşmesi ve “cübbeli-sarıklı general” konusunda endişelerini bir bildiri yayımlayarak dile getiren emekli amirallerden gözaltında olanların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Karahasanoğlu, “Amirallere en büyük ceza, bu sorular!” başlıklı köşe yazısında 104 amiral konusunda şu görüşlerini dile getirdi:

Gözaltında tutuldukları süreler bir cezaya dönüşmemesi için.. Savcılarımız, amirallerin ifadelerini hızlıca alsınlar.. Gerekiyorsa, yine yargılanmaları için iddianame hazırlansın.. Ama serbest bırakılsınlar..

Amirallere bazı sorular sorulması gerektiğini söyleyen Akit yazarı, şunları yazdı:

Bakalım, o bildiriyi imzalarken estirdikleri rüzgardaki gibi, gerçekten Boğazlar konusunu iyi biliyorlar mı?

Bildirideki tespitleri, gerçekten bir altyapıya sahip olarak mı, yoksa birilerinin kulaklarına üflemeleri neticesinde mi yaptılar?

Mesela ben merak ediyorum, “Türkiye’nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö” tespitini yaparlarken, Boğazların daha eski sözleşmelerdeki statüsünü gerçekten biliyorlar mı?

“Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran” derken, daha önceki sözleşmelerde Boğazların durumunu biliyorlar mı?

Mesela savcılar, bu amirallere sormalı: “Osmanlı ordusunun terhis kararıdır” denilen, hepimizin eleştirdiği Mondros Mütarekesinde, Boğazların statüsü ne idi?

 

Akit, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU