HDP'li Gergerlioğlu: Cezaevinde çıplak aramanın belgesini buldum, aylarca inkar edenler nerede?

Gergelioğlu açıklamasında, "Mahkum yardım kitapçığında, 'Çamaşırı bile indirilebilir' diyor. 'İnanmıyorum' diyerek aylarca inkar edenler nerede? Gerçekle baş edemezsiniz" dedi.

Fotoğraf: AA

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından hüküm giydiği bir dava nedeniyle Sincan Cezaevi'ne gönderilen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, daha önce dile getirdiği"cezaevinde çıplak arama" iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Gergerlioğlu, cezaevlerinde çıplak arama yapıldığına dair belge bulduğunu söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gergelioğlu açıklamasında, "Çıplak arama vardır" dedim diye cezaevine atıldım. Cezaevinde çıplak aramanın belgesini buldum. Mahkum yardım kitapçığında, 'Çamaşırı bile indirilebilir' diyor. "İnanmıyorum" diyerek aylarca inkar edenler nerede? Gerçekle baş edemezsiniz" ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu ayrıca şunları kaydetti:

Bana zulmeden polislere araçta, "İnsan hakları, bir gün size de lazım olabilir" dedim. Yarın size de zulmedilirse yine biz, insan hakları savunucuları konuşuruz.

Önden, soldan ve sağdan mahkum fotoğraflarımı çekerlerken sosyolog Ali Şeriati'nin bir kitabının kapağındaki fotoğrafını hatırladım. Yorgun, sakalları uzamış ama düşünen gözleriyle... O kazandı, biz de kazanacağız.

Engizisyon Orta Çağ'ında yakılan düşünür Bruno, ateşin önünde özür dileme teklifini reddetmişti. Dini/mezhebi görüşü ne olursa olsun, tüm haklılarla birlikte direnişi tarihe yazacağız.

"Ah sizi körler! Sizi gözü kararmışlar! Sizi iflah olmaz sahtekarlar! Hakikati ne zaman göreceksiniz? Ya siz yargıçlar? Keyfi kararlarınızla insan kanı akıtmaya ne zaman son vereceksiniz?" Castellio

"Hakikati aramak ve onu kendi düşündüğü gibi ifade etmek, asla suç olamaz. Kimse bir inanca zorlanamaz, inanç özgürdür." Castellio

Anayasayı korumanın son kalesi AYM'dir. Cumhur/zulüm ittifakına karşı toplum, anayasaya ve Anayasa Mahkemesi'ne, demokrasi ve hukuk için sahip çıkmalıdır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU