200 işçi ilanına 45 bini üniversite mezunu 52 bin kişi başvurdu

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Zeydan Karalar, "Gençler ne yapsın, çaresiz" diye konuştu

Fotoğraf: Sözcü

Adana Büyükşehir Belediyesi operatör şoför, ağır vasıta şoförü, büro elemanı ve park bahçelerde görevlendirmek için 200 eleman alımı için ilan verdi. İşe alınacak olan 200 eleman için şu ana kadar 52 bin kişinin başvurduğu bildirildi. Başvuranların 45 binin de üniversite mezunu olduğu açıklandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Gençler çaresiz"

Sözcü'nün haberine göre; başvuruların devam etmesi nedeniyle bu sayının daha da artması beklenirken Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Zeydan Karalar, “Ülkenin geldiği nokta ne yazık ki bu. Belediyeler, bu işsizliğin altında eziliyor” dedi. Karalar şunları söyledi:

200 eleman alacağız, şu ana kadar 52 bin kişi başvurdu. Bunların yüzde 90'ını da üniversite mezunları oluşturuyor. Şimdi bu üniversite mezunlarına hangi işi vereceğiz? Bir kere uzmanlık alanları farklı. Mesela kadın, erkek sosyal bilimler mezunu başvuruyor, onu park bahçelerde mi görevlendireceğiz, ağır vasıta şoförü olarak mı? Bu kadar çok üniversite kurulursa ve ona göre iş alanı yaratılmaz ise ülkenin geleceği nokta bu olur. Gençler ne yapsın, çaresiz. Biz de mümkün olduğunca el uzatmaya çalışıyoruz ama bir noktadan sonra tıkanıyor.  Biz de, belediyeler olarak bunun altında eziliyoruz.

TÜİK "işsizlik azaldı" dedi

TÜİK geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada işsizlik oranının 2020'de bir önceki yıla göre 0.5 puan azalarak yüzde 13.2 olarak gerçekleştiğini duyurmuştu.

 

 

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU