IKBY Başbakanı Barzani: PKK nedeniyle 800 köy yeniden inşa edilemiyor

Barzani açıklamasında, "Umuyoruz ki, PKK bu bölgedeki askeri varlığının kimseye hizmet etmeyeceğini anlayacaktır. Buna kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz" dedi

Fotoğraf: AA

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, PKK nedeniyle 800 köyün yeniden inşa edilemediğini söyledi.

Fransa'da yayın yapan France 24 kanalına konuşan Mesrur Barzani, PKK'nın bölgede dağları, hatta yerleşim alanlarını işgal ettiğini ve bu nedenle 800 köyün yeniden inşa edilemediğini belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"PKK maalesef IKBY yetkililerinin iyi niyetinden yararlandı" diyen Barzani, "Bazen çiftçilerin topraklarına erişimi engelleniyor. Çoğu zaman köylerden sınır dışı bile ediliyorlar. Bu yüzden bu durumun tırmanmamasını umuyoruz. Umuyoruz ki, PKK bu bölgedeki askeri varlığının kimseye hizmet etmeyeceğini anlayacaktır. Buna kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz" diye konuştu.

Komşu ülkelerin güvenliğinin herhangi bir şekilde istikrarsızlaştırılmasını desteklemediklerini kaydeden Barzani, şunları söyledi:

Kesinlikle ülkemizin egemenliğini destekliyoruz. Hiç kimse herhangi bir ordunun varlığını istemez ancak Türk kuvvetlerinin müdahalesi için hiçbir gerekçe olmamalı, ki şu anda PKK onlara bu gerekçeyi veriyor.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU