İnce, siyasi faaliyetlerine kuracağı "Memleket Partisi" altında devam edecek

İnce'nin, Sivas'tan başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi"nin gelecek aylarda "Memleket Partisi" adı altında siyasi faaliyetlerine başlayacağı iddia edildi

Fotoğraf: AA

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin 4 Eylül 2020'de Sivas'tan başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi", yeni bir siyasi parti adı altında devam edeceği öne sürüldü.

AA'nın haberine göre;  adı "Memleket Partisi" olacak partinin çalışmaları devam ediyor.

İnce'nin partileşmeye ilişkin kararını 5-10 gün içinde netleştirmesi, ilkbahar aylarında ise partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına sunması bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde tüzük ve parti programı için kurucular kurulu üyeleriyle bir araya gelmesi beklenen İnce'nin, şubat ayı sonunda veya mart ayı başında ise CHP'den istifa edeceği belirtiliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İnce ile ilgili CHP'den bir ihraç kararının ise çıkması beklenmezken, CHP'deki ortak düşünce İnce'nin istifasını beklemek yönünde.

Bazı eski CHP milletvekillerinin yanında yer aldığı İnce'ye, CHP'li mevcut milletvekillerinin bazılarından da destek gelebileceği ifade ediliyor.

İlk etapta CHP'li 3 ismin Memleket Partisine katılacağı, bu sayısının daha sonra artabileceği kulislerde konuşuluyor.

Bu arada İYİ Parti'nin kurucuları arasında yer alan ancak daha sonra istifa eden emekli Kurmay Albay Ali Türkşen'in de İnce ile beraber hareket edeceği öne sürüldü.

Memleket Hareketi

İnce, "Memleket Hareketi" ziyaretleri kapsamında 48 il ve çok sayıda ilçe ile köye gitti. İnce'nin ziyaretlerini önümüzdeki günlerde de sürdüreceği ve tüm illere gideceği belirtildi.

Öte yandan İnce'nin kuracağı partinin genel merkez binasını Çankaya ilçesinde tuttuğu öne sürüldü.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU